Eesti Looduse fotovõistlus
1/2004METSANÄDAL
Tänavused suurüritused “Las jääda ükski mets”

Aprillikuusse on kavandatud metsanädal, maikuusse miljoni puu istutamine ja
juulisse metsateemaline üldtantsupidu. Kuidas plaane tehti ja millised on
suurürituste kavad täpsemalt?

KÕIGEPEALT TEKKIS METSATEEMALISE TANTSUPEO IDEE
Kaks aastat tagasi tärkas tantsupeo pealavastajal Kalev Järvelal idee, et järgmine tantsupidu võiks olla pühendatud metsale. Möödunud aastal jagas ta oma mõtteid Eesti metsaseltsiga: “Kas ei aja metsamees ja rahvatantsija oma tegemistes üht ja sama asja? Nõnda kui metsaistutaja töö kannab kõigile nähtavat vilja aastate pärast, nii on ka kultuuriga. Tantsuelamus, mis lapsele antud, võib lapse kasvades muutuda tõsiseks huviks. Nii nagu metsamehe istutatud puutaimest sirgub aastakümnete möödudes võimas puu.” Metsaseltsi arvates vääris mõte toetust. Eesti on ju tõepoolest nii metsade maa kui ka rahvatantsu- ja laulumaa. Ühisel jõul asuti asja edasi ajama.
Mullu 12. märtsil oli Jõgevamaal Elistveres esimene tõsine nõupäev; 17. mail istutati Kassinurme Hiiemäel metsa ning peeti laulu- ja tantsupidu. Sellel osalesid laulu- ja tantsupeo üldjuhid koos laulupeo peadirigendi Alo Ritsinguga, Eesti metsaselts, Jõgeva kultuurikeskus, rahvakunstiselts Leigarid, metsameeste koor Forestalia, folkloorirühm Jõgedevahe Pere ja paljud teised. Kassinurme üritust võib pidada edasiste suurte sündmuste eelprooviks. See õnnestus suurepäraselt.
Möödunud kevadeks oli juba kindel, et 2004. aastal toimuva 17. üldtantsupeo moto on “Las jääda ükski mets”. Moto tundus sobivat eelkõige seetõttu, et see kaunis laul on saanud Tõnis Mäe esituses üldtuntuks. Peale selle: stsenaariumi järgi kujutatakse tantsupeol metsapuid mitmesuguseid metsas aset leidvaid sündmusi. Näiteks on kavas tantsu kaudu esindada üht puu- või põõsaliiki, võimlejad kujutavad metsatulekahju, metsarisustajaid, ent ka sipelgaid muud metsaga seonduvat.
Nüüd on paika pandud ka laulu- tantsupeo tule teekond. Laulupeo tuli tahetakse süüdata 26. juunil Tartus, tantsupeo tuli aga samal päeval Nõo lähedal Haldjal, tantsumemm Helju Mikkeli kodukohas. Pärast kahe tule kokkuloitsimist Jõgeva lähedal Kassinurmes viiakse tuli edasi Kanepisse. Seal peetakse mitmesuguseid tule teekonna üritusi. 30. juuniks jõuab tuli Valka, 1. juuli õhtul Tallinna Raekoja platsile.
Selle aasta 2.–4. juulil Tallinnas peetava suurpeo auks otsustati juba aasta tagasi korraldada puude istutamise talgud. Aktsioon sobib hästi peo motoga: kümme tuhat pidulist istutab metsa maikuus.

POOLE AASTA EEST LISANDUS MILJONI PUU MÕTE
Mullu sügisel tekkis Euroopa Liidu Infosekretariaadi juhil Hannes Rummil idee, et Eesti kui metsariik võiks Euroopa Liiduga ühinemise puhul korraldada veelgi suurema puude istutusaktsiooni, kus iga eestlase kohta istutataks üks puu. Seega peaks maikuus istutatama miljon puud. Selle ideega pöörduti Eesti metsaseltsi poole. Nüüd võttis algne idee palju laiema haarde: peale kümne tuhande pidulise peaks puid istutama ligi kümme tuhat vabatahtlikku. Nii saaks tõesti kasvama panna miljon puud.
Metsameeste rolliks jäi ette valmistada raielangid era- ja riigimetsas, muretseda taimed, istutusvahendid, transport ja muu vajalik. Peoliste ülesanne on kohale tulla ja istutada. Praeguseks on kõigis maakondades paika pandud maakondlikud kuraatorid peoliste poolelt ja metsameestest koordinaatorid.
Ettevalmistused üldrahvalikuks istutamiseks on täies hoos. Välja on valitud istutuspaiku nii era- kui ka riigimetsas, kõigis maakondades kokku umbes 430 hektaril. Eramaid on sealhulgas ligikaudu 240 hektarit ning riigimaid ligi 190 hektarit. Kavatsetakse istutada peamiselt nelja-aastasi kuusetaimi, ent ka männi- ja kasetaimi. Keskseimad istutustalgud on plaanitud 1. mail Varbolasse. Seal osalevad ka laulu- ja tantsupeo üldjuhid; õhtul peetakse simmanit. Ürituse kannab üle televisioon.

METSANÄDALGI TOIMUB SAMA MOTO ALL
Nagu viimasel kümnel aastal tavaks, korraldatakse ka tänavu aprillikuus enne metsakülvi- ja -istutustööde algust üleeestiline metsanädal paljude ürituste ja maamessiga. Kesksemad sündmused on 12.–17. aprillil Metsalinna väljakuulutamine Räpinas, istutuskaardi avamine ja metsapäevad, erametsapäev, õues õppimise päeva algatus ningmetsatööstuse seminar “Eesti elab metsast”. Üksikasjalikumalt tutvustab metsanädala üritusi järgnev kava.Eesti Mets

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet