2/2004

artiklid
Maarjakase selts on korraldanud näitusi ja seminare

Maarjamaal on tõenäoliselt juba üsna vähe neid, kes poleks midagi kuulnud või lugenud maarja- ehk karjala kasest. Loodetavasti on siin oma osa olnud ka maarjakase seltsil, kelle liikmeskonda kuulub nüüd juba tublisti üle saja inimese. Oleme oma seltsiga püüdnud maarjakaske tutvustada eri paikades peetud õppepäevade, seminaride, matkade, ekskursioonide ja näituste abil. Et küllalt suur osa seltsi liikmeskonnast on erametsaomanikud, siis on paljusid üritusi peetud ühiselt koos piirkondlike erametsaomanike ühendustega. Hästi on laabunud seltsi koostöö teiste loodust ning loodusharidust andvate asutuste ja ühendustega.

Sel aastal oleme korraldanud mitu üritust. Järgnevalt ülevaade mõnest värvikamast nende seast. Aasta algul oli kõigil maarjakasehuvilistel ja teistel puude- ning loodusesõpradel võimalus käia vaatamas Tallinna botaanikaaias välja pandud puidunäitust “Maarjakasest eebenipuuni ehk väärispuud meil ja mujal”. Samas peeti ka avatud seminar “Maarjakask – põhjamaade väärispuu”. Et pealinlased tunnevad suurt huvi maarjakase vastu, näitas kas või asjaolu, et näitusel käis palju rahvast.
Juba traditsiooniks muutunud kevadine maarjakase istutamise õppepäev korraldati seekord koos Saaremaa metsaühistuga Saaremaal Laimjalas. Ühisel rahvarohkel õppepäeval sai näha nii looduslikke maarjapuid kui ka maarjakasekultuure Valjala, Pihtla ja Kärla vallas. Korralikult rajatud ulatuslikud maarjakasekultuurid Saaremaal andsid õppepäevast osavõtjaile aimu sellest, et saarlased on võtnud maarjakase kasvatamise ning ka kaitse enda südameasjaks. Seekordne õppepäev tipnes maarjakase istutustalgutega ning sellele järgnenud talgupiknikuga; meeldejääva etteastega esinesid Valjala põhikooli isetegevuslased.
Maikuu algusest on avatud maarjakaske, eelkõige maarjakase puitu tutvustav näitus “Maarjakask – neitsi pisarapuu” talurahvamuuseumis Tartumaal Ülenurmel. Näitus annab ülevaate, kuidas on maarjakase pilkupüüdvat ning kaunimustrilist puitu kasutatud: tarbe- ja iluasjade valmistamisel. Väljapanek jääb avatuks kuni augusti keskpaigani. Kõik huvilised võivad näitusel tasuta uudistada nii nüüdisajal kui ka üle sajandi tagasi Eestis tehtud unikaalseid maarjakasepuidust esemeid.
Augustis on aga plaanis uus üritus. Korraldame Viljandimaal õppepäeva, kus tuleb peamiselt juttu maarjakaasiku ulukikaitsest ning maarjakaskede laasimisest. Kuigi üritus on mõeldud eelkõige seltsi liikmetele, on kindlasti oodatud ka uued huvilised.



Ivar Sibul, Maarjakase Seltsi juhatuse esimees

Loe kommentaare (1)
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009



Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: