Eesti Looduse fotovõistlus
4/2004Sealt metsast
Brasiilia saavutas edu vihmametsade kaitsel

Brasiilia valitsus ilmutas kindlameelset vastuseisu kuritegelikele metsaraiujaile ning võimukaile soja- ja lihaparuneile, luues Amazonase jõgikonda kaks ulatuslikku metsakaitseala. Keskkonnakaitsjate hinnangul peaks valitsuse tegevus tublisti pidurdama maailmale üliolulise metsa hävingut.
Kokku võeti kaitse alla kaks miljonit hektarit metsa. Loodud kaitsealad kannavad nime Vere Para Sempre ja Riozinho do Anfrisio.
Mõlema kaitseala asutamist on juba aastaid nõudnud keskkonnaorganisatsioon Greenpeace. Mullu peatus piirkonnas kaks Greenpeace’i laeva. Seal kandis hävitati metsa hoolimatult: metsaraiujaid huvitas vaid kasum. Lokkas korruptsioon ja orjatööjõu kasutamine. Igapäevane oli nõudlike ametnike, ajakirjanike ja teiste, metsalangetajate tööd segavate isikute mõrvamine. Meeldiva üllatusena liitusid kohalikud elanikud metsahävingule vastu seisvate keskkonnakaitsjatega. Nüüd teevad nad tihedat koostööd. Raietööde asemel kogutakse metsas kautshukit ning aetakse taimeõli; metsa raiutakse vaid tarbepuuks. Palju on ka loodusreservaate, kus inimtegevus on keelatud.
Kohalike sõnul on pärast aastaid kestnud hirmu ja segadust väga meeldiv pöörduda tagasi harjumuspärase jahi ja kalapüügi juurde. Varem on metsafirmade esindajad korduvalt ähvardanud kohalikud viimseni ära tappa.
Looduskaitsjad kutsusid üles kirjutama Brasiilia presidendile Luiz Inacio Lula da Silvale kiri, milles manitsetakse asutama metsakaitsealasid. Sellele reageeris 19 000 inimest. Keskkonnakaitsjad tänavad kõiki kirjutanuid (nende hulgas oli ka päris palju eestlasi) ning kinnitavad, et peale metsade säilimise on piirkonnas nüüd tagatud sotsiaalne õiglus ja metsarahvaile kuuluvate loodusvarade jätkusuutlik kasutus.Greenpeace/Roheline Värav

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet