Eesti Looduse fotovõistlus
4/2005sealt metsast
Metsaraied Põhja-Soome porokasvatusmail on vastuolus rahvusvahelise õigusega

Rahvusvahelise õiguse professori Martin Scheinini kinnitusel on Soome riigimetsa majandamise keskuse raied Põhja-Soomes vastuolus rahvusvahelise õigusega.
Scheinin esitas oma seisukoha vastuseks keskuse kriitikale keskkonnaorganisatsioon Greenpeace’i kohta. Oma pöördumises väitis keskus, et ei riku põhiseadust, porokasvatuse seadust ega ka ühtegi rahvusvahelist lepingut. Scheinini hinnangul on metsaraied saami porokasvatajate aladel selges vastuolus nende inimõigusalaste lepingutega, millega Soome on liitunud. Scheinini arvates rikub Soome ÜRO kodaniku- ja poliitiliste õiguste 1966. aasta ülddeklaratsiooni.
Kolm Inari Nellimi porokasvatajat teatasid 24. oktoobril, et kaebavad riigimetsa majandamise keskuse kohtusse, kuna tähtsatel porokasvatusaladel on tehtud metsaraiet. Juha Magga, Soome porosaamide ühenduse esimehe kinnitusel on porokasvatus saami kultuuri tähtis alustala. Seega peaks riik hoolitsema, et arvestataks ka porokasvatajate õigusi. Raied ohustavad traditsioonilise porokasvatuse tulevikku, sest noored ei julge töötada vaevaliseks muutuval elualal.
Saami Nõukogu alustas sel sügisel kirjavahetust peamise Põhja-Soome puiduostja, puidufirma Stora Ensoga, samuti kõigi börsiindeksite koostajatega (Stora Enso on kantud indeksitesse Dow Jones, FTSE4, Ethibel sustainability index). Seejärel lõpetas Soome riigimetsa majandamise keskus käsitletavast piirkonnast pärit puidu tarnimise Stora Ensole. Edaspidi toimetab keskus raiutud puud Vapo Peuravuono saekaatrisse. Stora Enso teatel lõpetas keskus tarned Stora Ensole, kui firma Kesk-Euroopa kliendid olid mõistnud hukka firma puiduhanketegevuse.Roheline Värav

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet