Eesti Looduse fotovõistlus
4/2006sealt metsast
Soome metsasektori ökoloogiline jalajälg varem hinnatust väiksem

Soome metsasektori ökoloogiline jalajälg on Soome keskkonnakeskuse värske uurimistöö põhjal vähemalt kolmandiku võrra väiksem, kui rahvusvaheliselt arvatud. Põhjuseks on ebatäpsused eksportpuidu keskkonnakoormuse arvutamisel.
Rahvusvahelise ökoloogilise jalajälje võrgustiku arvutuste kohaselt on Soome metsasektori ökoloogiline jalajälg maailma suurim. Rahvusvahelistes aruandeis on Soome metsasektori jalajäljeks 2001. aastal arvutatud 2,78 globaalset hektarit.
Soome keskkonnakeskus otsustas välja selgitada, millest jalajälje suurus tuleneb ja kuidas jalajälge rahvusvaheliste aruannete jaoks arvutatud on. Soome uurijad avastasid rahvusvahelises metoodikas ebatäpsusi. Neid arvestades kahanes metsajalajälg vähemalt kolmandiku võrra, 1,77 globaalse hektarini inimese kohta.
Soomlased peavad jalajälje arvutamises kahtlaseks ka seda, et puidutoodete tarbimise kohta statistikat pole, vaid seda arvestatakse raietest, tootmismahtudest, impordist ja ekspordist lähtuvalt.
Lappeenranna tehnikaülikooli uurija Ville Väinämö tegi kindlaks, et suurem osa metsajalajälje hindamisega seotud ebatäpsustest tuleneb sellest, kas ekspordiga teiste riikide jalajälje osaks saavat puidukogust arvutatakse õigesti. Et Soome puidutoodangust viiakse märkimisväärne osa riigist välja, kuid eri toodete ekspordiosakaal vaheldub tugevasti, võib Soome metsajalajälge ebatäpsuste tõttu tunduvalt üle- või alahinnata. Nõnda ongi keskkonnakeskuse hinnangul juhtunud 2001. aasta metsajalajälje arvutamisel. Suurim on viga paberi ja papi ning puidumassi osas.
Keskkonnakeskus loodab, et uurimistöö kinnitab tungivat vajadust luua uus hindamismetoodika, enne kui ökoloogilist jalajälge hakatakse üldiselt kasutama jätkusuutliku arengu indikaatorina. Keskus rõhutab, et ökoloogilise jalajälje taolistele indikaatoritele pööratakse maailmas suurt tähelepanu, sestap võivad need oluliselt mõjutada hinnatavate riikide mainet.ROHELINE VÄRAV

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet