4/2006

Artiklid
Libra grupi edulugu

Libra grupi lugu on ebatavaline. Selle asutasid vaevalt kahekümneaastased üliõpilased. Viieteistkümne aastaga on ettevõtete grupist saanud üks Leedu suurimaid puidufirmasid ja mööblitootjaid.

ETTEVÕTLUST ALUSTATI ÜHISELAMUTOAST
Libra grupi ajalugu sai alguse sellest, et viis samas ühiselamus elavat Vilniuse ülikooli teise kursuse majandustudengit võtsid nõuks end ettevõtluses proovile panna. Olles mõnda aega töötanud Leedu vabaturumajanduse instituudis, otsustasid Tomas Jushka, Irmantas Rajunčius, Vilmantas Petrauskas, Edvardas Tamulis ja Arunas Starkus oma võimalusi proovida maakleritena Leedu kaubabörsil. Nii tekkis 1991. aastal usaldusühing Libra. Tulnud ettevõtlusse endi sõnul “adra tagant”, polnud noormeestel kuigivõrd raha. Elati ühiselamutoas ja ka teadmised ettevõtlusest olid napid. See-eest oli neil eesmärk, ambitsioonid, entusiasm ja tahe. Ühe Libra looja, praegu Libra Holdingu direktori Tomas Jushka sõnul oli tee tippu raske: oma tegevuse esimesel poolaastal käisid nad vaid ettevõtete ustele koputamas ja pakkumas, mida börsil osta või müüa.

1992. aastal siirdus Libra puidu- ja mööblitööstusse. Õpiti hoolega, kuidas puid langetada, palke lõigata, hööveldada, lakkida. Noorte meeste ettevõte alustas tootmist väikeses tisleritöökojas Pasvalyse rajoonis. Kuni 1997. aastani edenes ettevõte hästi, lisandus tegevusüksusi ja -alasid. Ehkki 1997. aastal kuulus gruppi juba üheksa väikest ettevõtet, tuli neil kõvasti pingutada, et raskelt loodud firma ei pankrotistuks. Üksnes kindel väärtussüsteem, selged tegevusprintsiibid ja raske töö aitas Libra grupil häid tulemusi saavutada.

PRAEGU LEEDU SUURIMAID PUIDUFIRMASID JA MÖÖBLITOOTJAID
Nüüdseks on Leedu kapitalil põhinev Libra üks suurimaid mööblitootmisettevõtteid Leedus. Möödunud aastal oli Libra grupp Leedu suurimate mööblitootjate esikolmikus juhtpositsioonil. Libra gruppi kuulub 12 ettevõtet, mida ühendab ja haldab juhtühistu Libra Holding.
Libra ettevõtted toodavad täispuidust mööblit ja mööblidetaile, parketti ja parketitoorikuid, tööstusteeninduse osakond varustab ettevõtteid tööriistade ja seadmetega ning pakub tööriistahoolduse teenust. Suure osa, umbes 80% toodangust, ekspordib Libra grupp 20 riiki maailmas: enamasti Euroopa Liidu maadesse, kuid ka USA-sse, Jaapanisse jm.
1994. aastal müüs Libra toodangut 2 miljoni liti eest. Hiljem on müügimaht kiiresti suurenenud: 1999. aastal juba 36 miljonit litti. Grupi käive on suurenenud iga aastaga: mullu oli see 234 miljonit litti, tänavu on oodata 370-miljonilist käivet.

TÄHTIS ON IGA TÖÖTAJA
Praegu töötab Libra grupis 2200 töötajat. “Püüame kõiki tunda ja hoolt kanda, et kõik tunneksid end mugavalt,” väidab Libra Holdingu direktor Tomas Juška ja kinnitab, et see on “raske ja pikk pedagoogiline protsess”. Libra Holding püüdleb terve, tööka ja sõbraliku atmosfääri poole. Et ettevõttes on väga sõbralik õhkkond, kinnitavad ka küsitletud Libra Holdingu töötajad.
Igale töötajale püütakse luua tingimusi oma annete arendamiseks. “Ettevõtluses nagu spordiski peame olema üks meeskond. Mängima peavad kõik, et saaksime professionaalsemasse mänguliigasse,” iseloomustab piltlikult põhimõttelisi hoiakuid töötajatega suhtlemisel ettevõtte juht.
Libra grupp otsib pidevalt uusi võimalusi jagada kogemusi ja edu uute partneritega. Selleks, et Leedus võiks luua veelgi uusi puidufirmasid ja mööblitootmisettevõtteid.

ASUTATI OMA KOOL
Libra pöörab suurt tähelepanu töötajate kutseoskuste täiendamisele. Libra juhid ei saada andekamaid mitmesugustele õppustele, kursustele jm. Soov ennast täiendada ja aidata seda teha ka oma töötajatel ärgitas kahe aasta eest looma Libra kooli. Kooli korraldada on Libra grupi töötajate (täiendus)õpe, ühtlasi antakse tõuge tõlkida ja üllitada Leedus uusi olulisi ettevõtlusraamatuid.
Üks Libra kooli programme kannab nime “HiPo”. Kõik Libra gruppi kuuluvad ettevõtted annavad soovitused oma liidriomadustega töötajatele, kellest koostatakse neli 25-liikmelist rühma. Ligi sajale töötajale korraldatakse igas kvartalis kahepäevased ettevõtluse korralduse, halduse ja juhtimise õppused.
Libra Holdingu direktori Tomas Juška kinnitusel suurendab just uute oskuste arendamine tööviljakust. Pidev õppimine ja enesetäiendus on üks põhilisi Libra grupi väärtushoiakuid, seepärast ei hoita sellealaseid investeeringuid kokku. Tomas Jushka arvates vääriks Libra grupi arenguprojekt järgimist.

PÜÜTAKSE INNUSTADA NOORI
Veel üks projekt, mille põhiline initsiaator on Libra Holdingu direktor ja Libra arengunõukogu esimees Tomas Jushka, käivitati möödunud aastal. See on rahvuslikku laadi mitmeaastane sotsiaalprojekt “Julgustagem tulevikku”, mis on mõeldud Leedu koolidele. Igal koolil soovitatakse valida augalerii – 10 populaarseimat auväärset, teenekat, ühiskondlikult tegusat kooli vilistlast. Enim hääli saanud teenekad kultuuri- ja teadusinimesed, eri alade spetsialistid ja ettevõtjad kutsutakse kord aastas oma endisesse kooli kohtuma kooli praeguste õpilastega, et nad oma eduka tegevuse näitel ja isikliku eeskujuga julgustaksid noori endasse uskuma. Isiklik eeskuju ja suhtlemine on tähtsad alustalad, millest lähtub ka Libra ettevõtete grupp.
Tomas Jushka sõnul osales möödunud aastal projektis 220 Leedu kooli. Tänavu on soovi noori innustada avaldanud juba 500 linna- ja väikelinnakooli. Tomas Jushka loodab, et kolme-nelja aasta pärast on kõikidel koolidel oma 10 populaarset vilistlast, ja nõnda soodustatakse õpilaste mõttemaailma ja maailmavaate kujunemist. “Hea isiklik eeskuju on väga tugev tõukejõud. Kui minu ajal oleks meie kooli kutsutud selliseid inimesi, oleksin iseseisval eluteel olnud palju julgem,” on projekti tähtsuses kindel ettevõtluse augalerii 2003. aasta laureaat Tomas Jushka.

KÕIGE TÄHTSAM ON ARMASTUS LEEDU VASTU
Milles peitub edu võti? Mis aitas Libral, tundmatul ettevõttel, saada mitte ainult edukaks ettevõtteks ja hõlmata oma turunishsh, vaid leida aega ka ühiskondlikuks tegevuseks, noorte harimiseks? Libra Holdingu direktor Tomas Juška väidab, et pole ei saladust ega imelist eduretsepti: “Kõige tähtsam on armastus Leedu vastu, oma sünnimaa vastu. See ongi põhiline tõukejõud, kuigi tavapäraste ettevõtlusreeglite järgi kõlab see arvatavasti üsna ebatavaliselt,” avab ta oma firma tegevusstrateegia.
Libra grupi siht Leedus on parem elu. Seda ilusasti kõlavat Libra grupi hüüdlauset selgitab direktor väga lihtsalt “Tunneme vastutust tugevdada sünnimaad ja kaitsta oma vanemate ja esivanemate väärtusi. Tahame igati arendada majandustegevust ja kaasata sellesse võimalikult palju inimesi: et kiirendada maa majanduse integratsiooni välismaailmaga ja saada üle provintslusest. Mida rohkem toodame häid saadusi, mida rohkem ekspordime, seda paremini meid maailmas tuntakse ja seda enam meid hinnatakse.” Vestluskaaslase sõnul on armastus sünnimaa vastu ja seotus tema ajalooga, võimalus tunda end osana oma maast ja kaasa aidata oma maa heaolu loomisele Libra grupile väga tugev tegevusstiimul.
Nendest Libra grupi põhimõttelistest väärtushoiakutest vaimustus Norra ühe tuntuma meedia- ja tööstuskontserni Orkla endine juht Jens P. Heyerdahl. Tuntud norralane omandas 2004. aastal 22% Libra grupi aktsiaid. Ühe tähtsama Libra grupi investori Jens P. Heyerdahli onu oli tuntud norra rändur ja antropoloog Thor Heyerdahl. Viimane sai teatavasti kuulsaks oma 1947. aastal sooritatud Kon-Tiki ekspeditsiooniga Vaiksel ookeanil, kus ta läbis parvega 4300 miili.

TRADITSIOONID TULEB ISE LUUA
Libra ettevõtete grupi tulevikuväljavaated on head. Pidevalt otsitakse juurde uusi turge ja ekspordikanaleid. Viiakse ellu uusi projekte ja uuendatakse toodangut, tehes Leedu nime tuntuks. “Leedu on suurepäraste võimaluste maa. Me saame siin töötada ja kaasa aidata parema elu loomisele,” on Libra Holdingu juht Tomas Jushka veendunud.
Puidutööstus on tema kinnitusel väikestele ja keskmistele ettevõtetele suurte võimalustega tööstusharu ka rahvusvahelisel turul. Ent tuleb ka ise luua üha uusi tooteid, täiustada nende disaini, arendada hulgimüügioskusi. “See pole kerge, kuna meil pole selliseid juhtimisja korraldustavasid nagu hollandlastel, taanlastel, norralastel. Meil pole ka oma õpetajaid,” kahetseb Tomas Jushka, lisades, et leedulased peavad oma traditsioonid ise looma. Tuleb koguda teadmisi, neid edasi anda, et kindlustada Leedu tulevikku. “See on suur vastutus, kuid kõik on meie teha,” lõpetab Tomas Jushka jutuajamise.
Leedu metsandusajakirjast “Baltijos mishkai ir mediena” 2006, nr. 8–9.
Tõlkinud Marju Shlapikiene



Asta Lip Lipštaite taite, ajakirjanik

Loe kommentaare (1)
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009



Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: