Eesti Looduse fotovõistlus
1/2007Siit metsast
Ennustatakse osa puidutöösturite lahkumist turult

Soe talve algus, erametsadest saadava toormaterjali vähenemine ning Vene tollitariifide mitmekordistumine on Stora Enso Metsa nõukogu esimehe Rait Hiiepuu sõnul tinginud Eesti puidutööstuses seisu, kus osa tegijaid lahkub turult.
“Puiduvarumisega on Eestis hetkel probleeme põhiliselt kahel põhjusel, esimene neist on olnud soe talve algus. Käesoleval raieperioodil on see jätnud puidutööstuse toormebilanssi korvamatu jälje. Tagantjärele seda auku ei täida juba metsatöö masinaressursi piiratuse tõttu,” ütles Hiiepuu. “Oluliselt suurema mõjuga on aga siiski raiemahtude langus viimastel aastatel. Nüüd oleme jõudnud Eesti erametsade majandusmahtude osas seisu, mis on sellest mahust sõltuvale puidutööstusele selgelt saatuslik.”
Siiani on riski maandanud Venemaalt sisse toodav puit. Sel aastal aga kerkivad Vene ümarpuu tollitariifid üle kahe korra. Järgmisel aastal ootab Hiiepuu sõnul ees veelgi suurem tõus. Seega sulgub Vene impordikanal riskimaandajana Eesti puidutööstuse jaoks hiljemalt kahe järgmise aasta jooksul.
Teise võimalusena riske maandada näeb Hiiepuu investeerimist saematerjali järeltöötlusse. “Siin on aga tööstus küsimuse ees, kas tasub investeerida, kui on tõenäoline, et toorme saadavus väheneb veelgi.”
“Ei ole raske ennustada, et lähiperioodil toimub osa Eesti puidutööstuse turult lahkumine,” rääkis Hiiepuu. Kurbloolisus on tema sõnul selles, et toore on Eesti metsades tegelikult olemas. “Puiduhinnad on turul praegu tasemel, kus nad ei ole kunagi veel olnud. On ka selge, et kui puidutööstusettevõtete arv Eestis hakkab vähenema, väheneb ka konkurents toormele. Selline areng aga ei peaks olema soodus metsaomanikele.”EESTI PÄEVALEHT

Loe kommentaare (3)
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet