Eesti Looduse fotovõistlus
3/2002TOIMETAJA VEERG
Kas olla optimist või pessimist?

Tänavuse suve põrutav uudis oli teade, et AS Sylvester ja Stora Enso Timber on sõlminud eelkokkuleppe müüa 66% Sylvesteri aktsiatest. Teisisõnu: Eesti suurim metsatööstusfirma müüakse maailmas suuruselt teisele kohale tõusnud metsafirmale.
Kui lähtuda metsanduslikust seisukohast, siis pole kahtlust, et Eesti puiduturg on nüüd saanud selge liidri, kes on ühtasi ka üks globaalse puiduturu liidreid. Võib muidugi öelda, et konkurentsitu liidrina hakkab Stora Enso dikteerima siinseid hindu ja suunama Eesti metsa- ja puidutööstuse arengut. Tõenäoliselt saab Sylvester, mis on niigi arenenud peadpööritava tempoga, nüüd tänu tugevale seljatagusele areneda veelgi kiiremini. Küllap näevad rohelise mõtteviisiga inimesed selles kõiges tugevnevat ohtu meie metsadele ja keskkonnale. Majandusinimesed aga arvatavasti leiavad, et peatsed hiiglaslikud investeeringud Eesti majandusse mõjuvad majanduselule kokkuvõttes hästi. Ülevaadet sellest, kuidas töötavad praegused Eesti metsa- ja puidutööstusettevõtted, saab lugeda käesoleva ajakirjanumbri artiklist “Piirideta Eesti metsatööstus”.
Erametsanduse vallas oli üks suve olulisim sündmus Eesti metsaomanike kokkutulek Pärnumaal ja 2002. aasta parima talumetsaomaniku väljakuulutamine. Mis seal salata, erametsanduse üldine olukord ei ole meil kiita. Erametsanduse kapitali- ja kapitaalsetest probleemidest kirjutab siinses numbris Eesti Erametsaliidu esimees Jaak Herodes. Kui kohtusin kokkutulekul silmast silma meie erametsaomanikega, siis nende seas ma siiski lauspessimismi ei märganud. Üldiselt valitses arusaam, et talumetsandusega võib Eestis tegelda. Kõigest sellest saab ülevaate artiklist “Kokkutulekul kuulutati välja parim metsaomanik”.
Üks värvikamaid roheliste suvistest metsaüritustest oli kännupidu Lahemaal. Mitmed tuntud kultuuri- ja avaliku elu tegelased ning sadakond muidu ärgast inimest kogunesid paika, kus hiljuti oli tehtud röövraiet. Peeti kõnesid, lauldi ja valmistati taieseid. Kas hinnata juhtunut pessimistlikust või optimistlikust vaatevinklist? Kahtlemata näitas jõhker ja ulatuslik raie, mille tegija pääses üsna väikese trahviga, et seadusetus lokkab meie metsas lubamatult lopsakalt. Teiselt poolt aduti, et kodanike hääl metsade kaitseks valjeneb ja hakkab ehk koguni varsti “võrdväärse partnerina kaasa rääkima suurkapitali lobitööle Eestis”. Seda kirjeldab Mihkel Tiks artiklis “Kännupidu metsaröövli raiesmikul”.Hendrik Relve

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet