Eesti Looduse fotovõistlus
4/2008sealt metsast
Vihmametsast leitud seen sünteesib diislikütust

Patagoonia vihmametsadest on leitud seen, mis suudab sünteesida diislikütust ning võib seetõttu kaasa tuua revolutsiooni kütusetööstuses. Seen (Gliocladium roseum), mis leiti nn. ulmo puu ehk tšiili kuisma (Eucryphia cordifolia) lehtedelt, elutseb taimerakkude vahel ning sünteesib diislikütust gaasilisel kujul, teatab ajakiri NewScientist.
“Maal pole teada ühtegi teist organismi, kes seda teha suudaks,” väidab seene avastanud Montana ülikooli teadlane Gary Strobel. “Usun, et see gaasisegu suudaks automootori tööle panna.” Strobeli sõnul toodab seen gaasi, et hävitada teisi seeneliike. Analüüs näitas, et gaas sisaldab rikkalikult süsivesinikke nagu ka tavaline diislikütus ning madalmolekulaarseid alkohole ja estreid, mis koos põlevad diislikütusest märksa puhtamalt ja efektiivsemalt. Suur puhaste süsivesinike sisaldus tingib selle, et gaas põleb paremini kui bioetanool, mida toodetakse näiteks suhkruroost, mis sisaldab hapnikuaatomeid ning peidab endas seetõttu vähem energiat kui süsivesinikud.
Seent võib oodata kütusetööstuses suur tulevik, sest ta kasvab ka tselluloosil ja suudab seda lagundada. Tselluloos on levinuim orgaaniline aine Maal, mistõttu on kaua unistatud, et sellest saaks kütust toota. Seni on läbimurret takistanud asjaolu, et tselluloosi lagundamine on energiamahukas protsess. Kui aga lasta avastatud seenel tselluloosi lagundada, peaks olema võimalik saada suuri koguseid kasutuskõlblikku diislikütust. Hindamaks seene tööstuslikku potentsiaali, tuleb teha veel eksperimente. Strobeli sõnul üritatakse esialgu toota nii palju gaasisegu, et sellest piisaks väikese mootori töölesaamiseks. “Kui me seda suudame, siis läheb äriks,” lubas ta.ERAMETSALIIT

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet