1/2009

sealt metsast
Mekongi regioonist on leitud rohkesti uusi taime- ja loomaliike

Tuhatjalg Masoala troopilises vihmametsas Madagaskaril
Maailma Loodusfondi (WWF) andmetel on teadlased viimase aastakümne jooksul avastanud üle tuhande uue liigi suurest Mekongi regioonist Kagu-Aasias. Senitundmatud liigid on kõik leitud vihmametsadest ja suurjõeäärsetelt märgaladelt; see jõgi lookleb Hiina edelaosas asuvast Yunnani provintsist läbi Birma, Tai, Laose, Kambodzha ja Vietnami, vahendas AFP.
Indohiina dzhunglis paljastatud saladuste hulgas on näiteks käelabasuurune ämblik ja eelajalooliseks peetud rottorav, aga ka tsüaniidi eritav lilla tuhatjalgne ja erkroheline mürkmadu. „Enam paremaks ei saa minna,” teatas loodusfondi regionaalse programmi direktor Stuart Chapman. „Me arvasime, et sellise mastaabiga avastused on jäänud ajalooraamatutesse.”
WWFi raport esimesest kontaktist Suur-Mekongiga kinnitab, et aastail 1997–2007 kirjeldati ametlikult uute liikidena selles regioonis 1068 isendit, mis teeb keskmiselt kaks avastust nädala kohta. Neist ligi pooled olid taimeliigid ja veerand kalaliigid, ülejäänute seas olid esikohal putukad ja lülijalgsed. Põnevamatest liikidest on meedias esile tõstetud maailma suurimat jahtämbliklast ja eredavärvilist draakontuhatjalga, kes eritab surmavat tsüaniidi. Huvitavamate leidudena on nimetatud teatud liiki kaljurotti, kes arvati olevat välja surnud juba 11 miljoni aasta eest, ent leiti mõne aasta eest müügil ühe Laose toiduturu lihaletil; ühtlasi on olnud kõne all mürkmagu, keda märgati Tai rahvuspargis restorani sarikate vahel aastatuhande algul. WWF hoiatab, et paljud nüüd avastatud liigid võivad olla ohus, mistõttu kutsutakse Kagu-Aasia riike tegema piiriülest koostööd Suur-Mekongi kaitseks.



POSTIMEES

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009



Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: