Eesti Looduse fotovõistlus
2/2009metsanädal
Mets katab ja toidab

Sellise deviisi all peeti tänavu seitsmeteistkümnendat üle-eestilist metsanädalat. Järgnevalt noppeid olulisematest sündmustest.

Traditsiooniline metsanduse visioonikonverents
24. aprillil toimus metsanädala eelüritusena metsanduse visioonikonverents. Tartusse kogunes tublisti üle 200 inimese, et kuulata ja küsida küsimusi oma ala spetsialistidelt ning poliitikutelt. Konverentsi juhtmõte oli tänasest majandussurutisest väljatulek. Konverentsi lõpupoole toimus poliitikute paneeldiskussioon teemal, millisena nähakse metsandussektori rolli Eesti majanduses ja sektori võimalusi panustada depressioonist väljatulekusse. Kutsutud olid kõik parlamendi erakonnad.
Eestimaa Rahvaliidu esindaja ja parlamendi keskkonnakomisjoni kuuluv Villu Reiljan oli seisukohal, et praegusel ajal on vaja toetada laiemat puidukasutust energeetikas. Sellega oli päri Erakond Eestimaa Rohelised liige Aleksei Lotman, tema sõnul on puit kõige jätkusuutlikum energia tooraine. Seisukohaga nõustusid ka kõik teised diskussioonis osalejad.
Teine oluline teema oli metsa müümisel eraisikule maksusoodustuse tegemine, mille suhtes Marko Pomerants Isamaa ja Res Publica Liidust kinnitas: „Meie taha see asi küll kinni ei jää.”
Huvipakkuva teemana kerkis üles metsaveoautode massipiirang ning selle leevendamine. Vajalike muudatustega nõustus ka Villu Reiljan. Marko Pomerants kinnitas, et IRL tegeleb selle teemaga ning peagi on neil välja pakkuda võimalikke lahendusi.
Keskerakondlane Rein Ratas tegi ettepaneku metsastada kasutusest väljas olevad põllumajandusmaad.
Reformierakonna esindaja Helmer Jõgi rõhutas oma sõnavõtus, et kõiki otsuseid tehes peab silmas pidama euro kasutuselevõttu.

Erametsasõbra tiitel Toomas Krevaldile, metsanduse elutöö preemia Kaupo Ilmetile
Metsanduse visioonikonverentsil anti üle ka Eesti Erametsaliidu iga-aastane erametsasõbra tiitel. Postuumselt sai selle tänavu Toomas Krevald, kes tegutses 1990. aastatel Eesti Erametsaliidus, olles selle juhatuses ja lühemat aega ka juhatuse esimees. Erametsanduse toetamise süsteem oli tol ajal Eesti Erametsaliidu liikmete üks peateema. Kümme aastat tagasi asutati just Toomas Krevaldi eestvedamisel Erametsakeskus, mis näiteks eelmisel aastal panustas märkimisväärselt erametsanduse edendamisse. Toomas Krevald oli Erametsakeskuse pikaaegne juhataja. Tema tegevusaega jäi peale keskuse sünni ka aluse panemine praegusele erametsanduse toetamise süsteemile. Erametsasõbra tiitel anti sel aastal välja juba kuuendat korda.
Visioonikonverentsil kuulutati välja ka Eesti metsaseltsi elutööpreemia laureaat. Selleks sai tänavu Eesti Metsaseltsi kauaaegne president Kaupo Ilmet. Põline metsamees Kaupo Ilmet on pikka aega töötanud erinevates metsanduslikes ametites. Aastatel 1997–2008 oli ta Eesti Metsaseltsi juht. Kaupo Ilmeti eestvedamisel rajati 1997. aastal Jõgeva külje alla populaarne Elistvere loomapark, kus eksponeeritakse Eestimaal elanud ja elavaid metsloomi võimalikult looduslikes tingimustes.
Koos tänukirjaga sai Kaupo Ilmet elutööpreemia 50 000 krooni. Pärast preemia vastuvõtmist pidas ta kuulajatele värvika kõne.
Varem on Eesti Metsaseltsilt metsanduse elutööpreemia saanud Heino Teder, Ivar Etverk ja Artur Nilson.

Populaarsed istutustalgud 28. aprillist 9. maini
Metsanädala istutustalgute hooaja avasid Harjumaa vabatahtlikud metsaistutajad 28. aprillil ning metsaistutamise lõpetamise au oli Ida-Virumaa istutajatel 9. mail. Metsanädala raames istutati eraomanike metsades üle 84 000 puu, millest enamiku moodustasid kuuseistikud (76 400 tk). Arvult teisel kohal olid männiistikud, järgnesid ebatsuuga- ja kaseistikud. Ligikaudu 500 vabatahtlikku uuendasid metsa umbes 41 hektari ulatuses. Järelüritusena kestsid istutustalgud erinevates kohtades kuni mai teise pooleni.
Metsanädala ühe üritusena avati Viljandi Linnaraamatukogus 12 parima õpilaste valmistatud puumaja makettide näitus, mis vaatajatele avatud 30. maini. Tegemist on Puuinfo projektiga, milles kutsuti õpilasi ehitama puumajamakette. Konkursile laekus 110 puumajamaketti üle Eesti. Oma lemmikud valivad välja Viljandi Linnavalitsus, Viljandi Maavalitsus ja Puuinfo. Kõik valminud majad jagatakse lasteaedadele mängumajaks.

President külastas metsapealinna
6. mail austas metsanädalat oma külaskäiguga vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Ta avas Viljandis koolinoorte metsandusliku võistluse, kus osales 60 võistkonda üle Eesti neljas vanuseklassis. Võistlejad läbisid orienteerumisraja, lahendades kontrollpunktides metsanduslikke ülesandeid või vastates küsimustele. Parimaid võistlejaid autasustati 9. mail Viljandis äsja avatud Arkaadia aias.
President vaatas ka, kuidas kujundatakse mõisapargi kuivanud tammest rahvuslikke mustreid kandev ilmapuu ning uudistas spordihoones interaktiivset näitust „Jälg metsas”. President Toomas Hendrik Ilves rõhutas, et eestlased on erinevalt paljudest teistest rahvastest alati metsast kaitset otsinud, mitte seda kartnud. Lisaks tegi president algust lossimägede servas paikneva Mõttetarga allee uuendamisega, pannes linna ja metsaseltsi juhtide abiga ühe hävinud pärna asemele kasvama uue.

Erinevad võistlused
9. mail said Arkaadia aias autasustatud esseekonkursi, joonistusvõistluse, fotokonkursi ja omaloomingulise laulu konkursi parimad. Pidulikul üritusel astus üles Maie Tammemäe noorte rahvatantsurühm.
Samal päeval oli linnarahval võimalus võrrelda end kasvõi naabriga – toimus saeketi montaazhi ja puudelõhkumise võistlus, mille parimad said auhinnatud õhtusel kontserdil lossimägedes.
9. mai autasustamisele oli kutsutud ka Maamessi metsatelgis viktoriin-ankeedi täitnud ning loosiõnnega peaauhinna, Husqvarna mootorsae, võitja. Peaauhinna välja pannud Eesti Metsatööstuse Liidu esindajate rõõm oli suur, sest auhind läks õigesse kohta – metsaomanikule metsatööde tegemiseks.
Laupäeva lõpetas õhtune kontsert lossimägedes. Esinesid ansambel Vägilased ja Vjata Vatra. Hoolimata külmast ja tuulisest ilmast oli kontserdile tulnud rohkearvuline publik. Eestlastele kohaselt ei saadud alul tantsupõrandale ning hiljem sealt jälle maha.Pille Rõivas, Eesti metsaseltsi metsanduse kommunikatsioonijuht

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet