4/2012

UUDISED
Ilmus kogumik „Lehed ja tähed 6.

Ilmus kogumik „Lehed ja tähed 6. Mitmekesisus – maailma loov alge”
Toimetajad Indrek Rohtmets ja Toomas Tiivel
256 lk, kõva köide

Müügile on jõudnud juba kuues looduse ja teaduse aastaraamat seeriast „Lehed ja tähed”, mida MTÜ Loodusajakiri hakkas välja andma aastal 2003. Need kõik on algupärased artiklikogumikud valdavalt eesti autoritelt, millest iga teos kujutab endast ühtlasi sisulist tervikut.
Kuuendas väljaandes on 26 algupärast kirjutist, mis illustreeritud arvukate fotode ja joonistega.




ÜRO nimetas 2010. aasta rahvusvaheliseks bioloogilise mitmekesisuse ehk elurikkuse aastaks. Eesti ühines bioloogilise mitmekesisuse konventsiooniga 1994. aastal ja tähistas seetõttu elurikkuse aastat mitmete ürituste ja ettevõtmistega. 2010 möödus ka 100 aastat Eesti esimese looduskaitseala rajamisest. Selle järelmõjuna jõudis nüüd lugejate ette kogumik „Lehed ja tähed 6”, mis käsitleb mitmekesisust meis ja meie ümber. Seda nii füüsikalises maailmas, eluslooduses kui ka meie mõtlemises ja keeles.
Maailm globaliseerub ja samas ka mitmekesistub. Sellises järjest enam turumajandusest johtuvas maailmas on segi löödud või hoopiski hävitatud paljud lokaalsed kultuuriilmingud ja pole jäetud ka loodust puutumata. Kuidas see toimub, kuidas meie seda näeme ja kuidas sellesse suhtuda, aitavadki meid paremini mõista väga erinevate erialade spetsialistid.
Kas me mõtleme piisavalt mitmekesiselt? Kuidas uurida mitmekesisust? Kas on olemas erinevad mitmekesisused? Kuidas mitmekesisus tekib ja kuidas see kaob? Kas mitmekesisus meis ja meie ümber suureneb? Kui me oma arvates mitmekesistame midagi, kas samal ajal kaob midagi olulist? Kuidas on võimalik selles kõiges orienteeruda ja teha endale olulisi otsuseid? Mis juhtub, kui hakata mitmekesisust piirama, ja kas see on üldse võimalik? Neid küsimusi on tohutult. Eks sama palju on ka vastuseid.

Kogumiku artiklite autorid on loodusajakirjade – Eesti Looduse, Horisondi, Loodusesõbra ja Eesti Metsa püsiautorid. Liigirikkusest astronoomias kirjutab Tõnu Viik, universumist Andi Hektor, putukatest Urmas Tartes, kuue mandri metsadest Hendrik Relve, mitmekesisuse uurimise võlust Ivar Puura, haruldastest fossiilidest Oive Tinn, orhideedest Tiiu Kull, meie esivanematest Juha Valste, mõtlemisest Toomas Paul, mitmekesisusest ja ühetaolisusest David Vseviov, alkoholisõltuvusele viitavatest geenidest Jaanus Harro, keelepuust Urmas Sutrop. Kogumiku kuuendas väljaandes on kokku 26 artiklit meie mitmetelt tuntud teadlastelt.
Kogumikust leiab lugeja ka arutlusringi, kus toimetajate küsimustele mitmekesisusest vastavad eri valdkondade asjatundjad: Jüri Engelbrecht, Mart Viikmaa, Andres Langemets, Jaan Tallinn, Rein Minka, Kalevi Kull, Erkki-Sven Tüür ja Aivar Kriiska.
Kõige laiemale lugejateringile mõeldud koguteost väärtustab register.

Raamat on müügil raamatukauplustes üle Eesti ja ka MTÜ Loodusajakiri toimetuses Tallinnas ja Tartus (tellimine 6104 105).
Kogumiku väljaandmist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus ja see jõudis ka kõikide Eesti põhikoolide ja gümnaasiumide/keskkoolide kooliraamatukokku.

15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009



Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: