Nr. 6/2005


Olümpiaad
Rahvusvahelised informaatikaolümpiaadid: Kesk-Euroopa Ungaris, maailm Poolas

Nagu eelmises Horisondis lubatud, heidame seekord pilgu tänavusuvistele rahvusvahelistele informaatikaolümpiaadidele. Võib öelda, et tulemused pole laita - meie esinduskoosseis tõi ülemaailmselt olümpiaadilt kolm medalit.

Võõrustajaks Ungari

Kesk-Euroopa informaatikaolümpiaad (CEOI) peeti tänavu 28. juulist 4. augustini Ungaris Sarospataki linnakeses. Korralistest CEOI maadest olid kohal Horvaatia, Poola, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Tðehhi ja muidugi Ungari ise, viimane lausa kahe võistkonnaga - üks Ungari ja teine Sarospataki oma. Lisaks olid korraldajate kutsutud külalistena võistlemas Bosnia-Hertsegoviina, Eesti, Hispaania, Hollandi, Portugali ja Prantsusmaa õpilased – kokku 52 noort programmeerijat.

Kuna Eesti praeguse esinduskoondise liikmetel on kõigil juba mitmekordne rahvusvaheliste võistluste kogemus (ja mitte ainult informaatikas), otsustasime Ungarisse saata nooremad õpilased:

Andrei Korsunski (Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumi 11. klass), Rivo Laks (Pärnu Ühisgümnaasiumi 11. klass), Aleksandr Nikiforov (Ahtme Gümnaasiumi 11. klass), Timo Petmanson (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass).

Juhendajatena sõitsid kaasa EIO þürii liikmed Ahto Truu ja Kristo Tammeoja.

Peavõidu viis Dan Ionut Fechete seekord Rumeeniasse ja meeskondlikult oli edukaim Poola, kes võitis kolm ülejäänud kuldmedalit ning lisaks veel ühe hõbeda. Võttes peale meie poiste nooruse arvesse veel Kesk-Euroopa olümpiaadi teadaolevalt väga kõrget taset, ei tohiks olla eriline üllatus ega pettumus, et sellelt võistluselt Eestisse medalit ei tulnud. Selle eest said meie poisid väärtusliku kogemuse - ülesanded olid ootuspäraselt mitmekesised ja tehniliselt rasked.

Eesti õpilaste osalemist sellel üritusel korraldas TÜ Teaduskool, sõiduraha aitasid kokku saada Tallinna, Tartu, Pärnu ja Kohtla-Järve linnavalitsused ning Ida-Virumaa kohalike omavalitsuste liit.

Lähemat infot võistluse kohta saab selle ametlikult kodulehelt

http://ceoi.inf.elte.hu/ceoi2005/

Teaduskooli veebilehel

http://www.ttkool.ut.ee/comp/ceoi/

on lisaks ka ülesannete tekstid eesti keeles.


Kostitajaks Poola

Ülemaailmsel Informaatikaolümpiaadil (IOI - International Olympiad in Informatics) kaitsesid Eesti värve kogenud võistlejad:

Mattias Linnap (Tallinna 21. Kooli 12. klass), Laur Tooming (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass), Margus Niitsoo (Tallinna Reaalkooli 12. klass), Jaan Vajakas (Tallinna Reaalkooli 12. klass) – EIO þürii liikmete Ahto Truu ja Heno Ivanovi juhendamisel.

Ja võib öelda, et kaitsesid hästi - Laur ja Jaan võitsid hõbemedali ning Mattias pronksi. Haridus- ja Teadusministeeriumi kulutused koondise ettevalmistusele ja Poola-sõidule on igatahes asja ette läinud.

Peavõit läks sellel võistlusel jagamisele - Weidong Hu, Yuan Zhou (mõlemad Hiina), Juri Znovjak (Ukraina) ja Eric Price (USA) kogusid kõik maksimaalse võimaliku punktisumma. Meeskondlikult olid edukaimad Hiina, USA ja Slovakkia, kes võitsid igaüks neli kuldmedalit.

Muidugi võib ka selle võistluse kohta lähemalt lugeda ametlikult kodulehelt

http://www.ioi2005.pl/olympiad/
või TÜ Teaduskooli lehelt

http://www.ttkool.ut.ee/comp/rahv/.


Järgmisel aastal peetakse Balti informaatikaolümpiaad Soomes ja ülemaailmne võistlus Mehhikos. Koondisekohtadele kandideerimine algab juba 19. novembril peetaval Eesti informaatikaolümpiaadi koolivoorul. Oleks väga tore tänavu osalejate hulgas ka tüdrukuid näha. Seni on informaatikavõistlused ikka väga ühekülgsed, näiteks tänavuse IOI 276 osaleja hulgas oli vaid neli õrnema soo esindajat. Seejuures väärib aga märkimist, et neist kolm - Hiina, Taipei ja Venemaa esindaja - napsasid mehises konkurentsis medalid.


AHTO TRUU on EIO þürii esimees.



Ahto Truu