Nr. 6/2006


UUDISED
2005.04.28 - Teaduskohvikus esineb Saturni kuu uurija
Pärast seitsme aasta pikkust reisi galaktikas maandus Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosesond Huygens 14. jaanuaril 2005. aastal Saturni suurimal kuul Titanil. Missiooni peetakse ülimalt õnnestunuks, sest pärast maandumist selles mitte just kõige külalislahkemas keskkonnas kestis aparaadilt andmeedastus Maale veel tunde. Eelnevalt ei teatud Titanist just palju. Mida teatakse nüüd? Mida Titanil nähti ja kuuldi?

Huygensi missiooni üks juhtivteadlasi professor John Zarnecki kirjeldab 2. mail kell 17.00 Tartus Wilde pubis Briti Nõukogu ja teaduskeskuse Ahhaa korraldatavas teaduskohvikus kosmosesondi reisi, selle dramaatilist laskumist Titani pinnale ning missiooni tulemusi.

John Zarnecki on Kosmoseteaduse ja Planetaaruuringute Instituudi professor Avatud Ülikoolis Suurbritannias. Ta on õppinud füüsikat Cambridge’i Ülikoolis ning doktorikraadi röntgenastronoomia alal kaitses ülikoolis University College London. Tema peamiseks uuringuhuviks on olnud kosmosetehnoloogia arendamine, et uurida planeetide, satelliitide ja teiste kehade pinna ja atmosfääri omadusi. Lisaks tegeleb Zarnecki ülikiiruse mõju uuringutega. Näiteks uurib ta, kuidas mõjutab ülikiirus bakterite elujõulisust, päikesesüsteemi atmosfääri röntgenkiirgust ning Kuud.

Teaduskohvikusse on oodatud kõik uudishimulikud inimesed, keda huvitab, kuidas teadus nende elu mõjutab. Esimene Cafe Scientifique Eestis toimus novembris 2004 Tartus nanotehnoloogia teemal. Seejärel on Eestis toimunud teaduskohvikud geneetiliselt muundatud organismide, alternatiivmeditsiini ning teadvuse teemal.

Tagasi