2/2002Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

SÕNUMID
Keskkondlased veenavad soomlasi tuumajõust loobuma

Washingtonis baseeruva Worldwatchi instituudi direktor Christopher Flavin ja organisatsiooni Maa Sõbrad Euroopa tuumavastase kampaania juht Patricia Lorenz saatsid ühiskirja kõigile Soome parlamendi liikmetele. Selles veendakse Soome poliitikuid ütlema "ei " valitsuse otsusele teha Soomest ainus Euroopa Liidu liikmesriik, mis ehitab uut tuumareaktorit.
"Kui arvestada tuumaenergia majandusliku elujõu kahanemist ja üha murenevamat avalikku toetust kõigis demokraatlikes ühiskondades, oleks tuumajaama ostmine viga ja seaks Soome majanduse ohtu," kirjutavad Flavin ja Lorenz.
Kirja autorid soovitavad soomlastel selle asemel rajada ekvivalentse mahuga hajutatud energiatootmise võimsusi, mis toetuksid tuulele ja bioenergiale. "Uusimate arvutuste kohaselt," kinnitavad nad, "on sellise süsinikuheitevaba kodumaise elektri tootmine ligi kolmandiku võrra odavam ja loob kümneid tuhandeid lisatöökohti."
Kui soomlased rajaksid uusi tuulejaamu kiirusega 500 megavatti aastas, saavutaks tuuleelektri tootmine riigis tuumajaama kavandatavaks valmimisajaks just selle jaama tootlikkusega võrdse mahu. Tuulejõu ohjamise hind on aga praeguseks langenud juba 4–5 eurosendini kilovatt-tunni kohta ja kahaneb aiva edasi.
Niiviisi pole Flavini ja Lorenzi kinnitusel Soomel mingit mõtet seada tuumaenergeetika kurva ajaloo viimasel etapil ohtu oma kõrgtehnoloogilise ja keskkonnahoidliku maa reputatsiooni. Selle asemel tuleks investeerida kõige edukamalt arenevatesse energiatootmise viisidesse. Läkituse autorid ei jäta tegemata küllap soomlaste ambitsioonikust puudutavat vihjet: "Juba praegu on tuule-, päikese- ja vesinikutehnoloogiate kasv sama kiire kui viimase kümnendi mobiilituru suurenemine, kus Soome Nokia on olnud nii edukas."
Soome parlamendi otsus uue tuumajaama asjus peab tulema hiljemalt juunis.Loodus
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet