2/2012Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

roheliste rattaretk
Helme püha läte

2009. aasta Maavalla hiite kuvavõistlusel võitis noorte peaauhinna Toomas Koitmäe ülesvõte Helme pühast lättest, mille ääres tänavune Roheliste Rattaretk teeb II päeval ka peatuse. Toomas kirjutas oma ülesvõtte selgituseks: „Ohvriallikas ehk Arstiallikas on linnuse all orus. Noored neiud ohverdanud seal oma ilu säilitamiseks helmeid. Sellest toimingust saanudki maakoht endale nime. Allika vesi olnud „rohi seitsme tõve vastu”.

Mulgi, tartu, võro ja seto maakeeles öeldakse maapõuest imbuva või voolava veesilma kohta läte, mujal allikas. Esivanemad on pidanud pühaks nii tuld kui ka vett ning keelanud sinna mustust visata ning nende juures vanduda ja halvasti käituda. Seeläbi on pühad ja puutumatud kõik meie tuhanded allikad. Mis teeb siis osad neist eriliselt pühaks?
Maavallas on teada ligikaudu 500 ajaloolist püha allikat. Nende juures puistatakse südant, antakse vandeid, lauldakse, saadakse abielule õnnistust, pannakse lapsele nime ja tuuakse surijale viimast vett. Neil on sageli eriline vägi ravida silma-, naha-, liigese-, naiste- jpm haigusi. Ilmaallikad ennustavad ilma. Mõnikord saavad aga inimesed ka ise allika abil ilma muuta. Näiteks Laiuse Siniallikas on selline. Saula Siniallika vesi muutvat inimese nooremaks, kuid see võib ka öelda, kes on tulevane elukaaslane. Neiud on allika kohale kummardudes loetlenud noormeeste nimesid ning õige nime juures on tõusnud põhjast mullide pahvak. Päris sageli on allikaid hiiteski.
Pea meeles, et allika kohale kummadades vaatad peeglisse, kuhu on vaadanud ka esivanemad. Hoia seal rahu ja puhtust. Võta vett üksnes puhta nõuga ning jäta anniks vette hõbevalget, kaldamulda münt või lähemale puuoksale lõngajupp või käsitsi punutud pael.

Hiite kuvavõistlusele oodatakse ka tänavu ülesvõtteid ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Osale sinagi. Lähemalt saad lugeda võrguküljelt: http://www.maavald.ee/kuvad/Ahto Kaasik
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet