4/2003Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Looduslaps
Kes elab metsa sees?

Et populaarses matkapiirkonnas Põhja – Kõrvemaal looduse uudistamist nii koolilastele kui ka täiskasvanutele lihtsamaks muuta, avati sel suvel Aegviidu Loodusmajas RMK Aegviidu infopunkt.
Aegviidu Loodusmaja pakub noorele loodushuvilisele ettevalmistatud matku õpperadadel. Vihjena olgu öeldud, et õpperada aitab metsas orienteeruda – on kenasti märgistatud puudel asuvate värvitäppidega ning varustatud viitadega, mis juhivad tähelepanu erinevatele objektidele. Lisaks on igal õpperajal kena koht lõkke tegemiseks ning muidu mugavaks puhkamiseks. Aegviidu Loodusmaja poolt tutvustatud kolm kollaste märkidega tähistatud õpperada on ringikujulised, nad algavad ja lõpevad eksimise vältimiseks samas kohas. “Need ei olegi päris matkad, vaid loodusõppe programmid, mida me korraldame. Eesmärk on midagi teada ka saada,” selgitab Aegviidu Loodusmaja RMK Loodushariduse spetsialist Tiina Neljandik. Tänavuse lemmikprogrammi nimi on “Kes elab metsa sees?”, see retk õpetab märkama, kes elavad metsas, milliseid tegevusjälgi nad endast maha jätavad.

Juhendaja abiga loomajälgi avastamas. Retk algab loodusmajas, kus on välja pandud väike kollektsioon loomajälgede kipsjäljenditest, erinevate loomadelindude poolt nokitud-näritud käbisid, mõned pesad, igasuguseid objekte, mille järgi oskaks vaadata, kuidas need loomade tegutsemisjäljed välja näevad. “Ja siis läheme koos metsa,” räägib Tiina Neljandik.
Juunis toimunud RMK Aegviidu Loodusmaja ja Harjumaa Keskkonnateenistuse korraldatud perepäeval käidi Paukjärve matkarada kaemas, ning esimesed avastused ei lasknud ennast kaua oodata. Palun, siin on linnuke ennast liiva sees soputamas käinud – ausalt öeldes poleks ise osanud sellele tavalisele liivalohule mingit erilist tähelepanu osutada. Seal on aga metssiga ennast vastu puud hõõrunud ning sipelgapesas maiustamas käinud. Need augud aga pole ju midagi muud, kui rebase või mägra toidulaud. Ikka paar sammu edasi ja jälle peatus, sest kuidas võib rahulikult mööduda kohast, kus pesueht lõvid tegutsevad - mis siis, et sipelgalõviks kutsutud sipelgakiili vastsed on tegelikult väikesed liivas elavad putukad, kes peavad antiloopide ja gasellide asemel jahti teistele pisiputukatele.

Koolid registreerugu varakult. Paukjärve raja mets vaheldub lagedamate aladega, millest paljud kannavad kunagiste metsapõlengute jälgi. Vanemad põlengud pärinevad nõukogude sõjaväe relvaõppustest, mida tollal polügoonina kasutataval alal ohtralt peeti. Ühel kännul lebab pesuehtne mürsk! Õõvatekitav leid siiski eludele ohtu ei kujuta. Maastik muutub üha rahutumaks, järsunõlvaliste oosideks kutsutud küngaste vormijaks pole siiski olnud inimese loodud kurjad sõjamasinad, vaid hoopis jääaeg. Füüsilise pingutuse premeerib jõudmine väikeste, ent sügavate Metstoa järvede äärde, mis keset laasi oma iluga silma rõõmustavad.
“Kogu meie programm ei ole loeng, vaid vastastikune suhtlus, et ärgitada ise vaatama ja otsima. Alati on võimalus küsida, et kes selle augu on siia närinud, või mispärast see urg siin on, kes seal elab.” Üheskoos õpitakse märkama loodust, puhutakse hing sisse koolitunnis kuiva õpikutarkuse vahendusel kiduma kippuvale loodushuvile. “Loodus on ju lõpmata huvitav, kui niimoodi asju kohapeal näha ja käega katsuda,” lisab Tiina Neljandik. Nendele õppeprogrammidele on oodatud eelkõige eri vanuses kooliõpilaste rühmad, kes võiksid ühe huvitava koolipäeva või bioloogiaolümpiaadi hoopiski metsas pidada. Kuna huvi matkade vastu on väga suur, siis paneb Tiina Neljandik südamele, et matkadele registreerumisega ei maksa viivitada, muidu tekivad ummikud. Juba sügisel võib ennast julgelt registreerida nii talvistele kui ka kevadistele õppematkadele.

Punased seljakotid. Neile, kellele ei jagu juhendajaid või kes tahavad omapäi metsa minna, pakub Aegviidu Loodusmaja “seljakotiprogrammi”. “Meil on siin ilusad punased seljakotid õpetaja või juhendaja jaoks, et ta ise matkaks koos oma õpilastega. Sinna paneme kaardid ja rajalehed ning õpetajale väikse juhendi, kuidas seda programmi läbi viia. Ja siis võib õpetaja ise oma lastega matkata,” selgitab Tiina Neljandik.
Lisaks pakub Aegviidu Loodusmaja koolidele koostöövõimalusi, korraldab metsanädalaid ja erinevaid võistlusi, näiteks metsakalendri ja metsaraamatu konkursse.

Aegviidu Loodusmaja asub Harju - maal Aegviidus, Jaama tn 7. Suvisel ajal on avatud iga päev kell 10.00 – 18.00, alates septembrist nädalavahetustel. Kõige kindlam on leppida kokku eelnevalt helistades või e-maili teel, aadress aegviidu.teabepunkt@rmk.ee. Kindlasti vaata ka aadressile www.rmk.ee, kust saad liikuda mööda linke edasi.Leina Neima
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet