5/2003Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Looduslaps
Uues loodusmajas popp elavnurk

Elavnurga populaarsemad - harjasvöölane ja küülik
Nõmmel avatud Eesti uusimasse loodusmajja astudes ei oska esiti kuskile minna. Uksi on väikse maja kohta palju ning neil on okstejuppidest tehtud kirjad “koobas”, “talvevarud”, “lagendik”, “võsa”, “tagavarad”, “urg”.
Ainsad hääled kostuvad koopa ukse tagant ehk elavnurgast – kolm tüdrukut on seal proovimas, kas neile meeldiks ka edaspidi loodusringis käia. Tõstavad puurist välja merisea ja murravad suus saiakuivikuid pooleks, et neid küülikutele toita ning katsuvad kõhu alt puuris müttavat harjasvöölast. “Nii armas,” paneb vanem tüdrukutest vaskussi peagi vastu põske. Tema on juba oma ringi tuleku otsuse teinud.
“Vöölane on praegu elavnurga loomadest kõige populaarsem,” laseb loodusmaja õpetaja Lada Mehikas müttava looma korraks puurist välja. Elav vöölane kasutab kohe juhust ja püüab tüdrukute koolikotti ronida. See ei õnnestu, ja nii katsub ta peagi Ladaga koos ruumist välja sibada. Tüdrukud on teda taga ajades sama elevil.

Nii mõnus nagu kodus. “Lapsed tulevad siia pärast kooli ja kõigepealt lihtsalt puhkavad. Ütlevad, et siin on nii hea olla, nagu kodus. Väike maja ja aknast paistvad kõrged puud on koolile kontrastiks,” räägib Lada värskelt remonditud funktsionalistlikus stiilis majast Õie tänaval, mis kunagi eramuks ehitati. Varem keldriruumides tegutsenud loodusringid said maja oma valdusse, kui kohalik raamatukogu sealt välja kolis.
Praegu on Nõmme loodusmaja Tallinnas ainus omasugune, KULLO-s töötab ka loodusklass. “Kui alustasin Nõmme Noortemajas tööd, jagasin ruume küll käsitööõpetajaga, küll velo-moto ja fotoringiga, hiljem olime elavnurgaga Mai tänava maja keldris. See, et meil on nüüd loodusringide käes terve maja, on tõesti positiivne näide, tasapisi tõmmatakse praegu ju loodusringe mitmes Eesti linnas just koomale.”
Loodusmajas tegutseb lastele kolm loodus- ja kaks ökoloogiaringi ning koerakasvatajate ring. „Nende ringide kohad on peaaegu täis. Praegu pole siiski veel ükski laps ukse taha jäänud. Juhtkond lubas, et kõik soovijad võivad end kirja panna. Ja kui tuleb uue rühma jagu lapsi kokku, püüame leida veel ühe õpetaja,” ütleb Lada. Tema sõnul on 90 protsenti ringi lastest nn vanad olijad.
Uute seas on nii tõsiseid loodushuvilisi kui ka selliseid, kelle kohta lausus esimest korda tulles ema, et lapsel pole ühtki selget huvi välja kujunenud. “Sel puhul tuuakse ta siis loodusringi. Tõsi see on, et kõigile lastele meeldivad loomad. Ja paha siin olek lapsele kahtlemata ei tee,” nendib Lada. „Elavnurk on tõesti kõige atraktiivsem. Kui viin aga lapsed Nõmme parkidesse, Pääsküla rappa või Männiku karjääridesse jalutama ja kui nad on kõigepealt oma jooksmised ära jooksnud, muutuvad nad tasapisi rahulikuks ja hakkavad ka loodust märkama. Kui nad selleni jõuavad, algab tõsisem looduse tundmaõppimine.”

Loomi võib ka puurist välja võtta, sööta ja paitada
Elavnurk avatud kõigile. Nõmme loodusmajja saavad tulla ka need lapsed, kes seal ringis ei käi. Kolmapäeviti kell 12–18 on elavnurk avatud kõigile, külastustasu on lastele viis ja täiskasvanuile 10 krooni. Lada soovitab eriti tulla neil lastel ja vanematel, kes tahavad endale koju looma.„Paljud lapsed arvavad, et soovivad mõnd looma, aga kui selgub, et nad ei julge teda isegi kätte võtta, pole vaid tahtmisest kasu.
Looma võetakse järjest enam kui mänguasja, mitte kui lihast ja luust olendit. Näiteks haaravad lapsed küüliku sülle kõht ülespidi, nagu beebi,” räägib Lada. Ta püüab avatud uste päevadel rääkida, mida lemmiklooma pidamine tegelikult tähendab. Miinustest loomapoes ju eriti ei kõnelda, sest kasulik on „kaubast” lahti saada.
Vahel on aga nii, et laps tahab kangesti oma looma, aga ei oska vanematele põhjendada, miks. „Siin saab see soov sõnadetagi ilmselgeks.”

Nõmme Noortemaja Loodusmaja asub Tallinnas
Õie 14,
info 06 585 881Malle Pajula
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet