6/2003Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Artiklid
Meile hobi, lindudele eluküsimus

Talv tuli tänavu varakult. Mõneks ajaks. Justkui tahtnuks kontrollida meie valmisolekut. Kõik autojuhid tormasid rehve vahetama, mina nende hulgas. Aga ühtlasi sai ka lindudele toidumajad paika sätitud. Usun, et selleski tegevuses olin üks paljude hulgas.

Esialgu puistasin päevalilleseemneid vaid köögi akna taha plastmajakesse, mis nagunii oli seal ka suve üle elanud. Puitmajakest, mis samuti oli kevadel korjamata jäänud, kasutas hall-kärbsenäpp pesitsemiseks. Juba teist suve. See tuli nüüd kõigepealt ära puhastada, et suvisest elumajast saaks taas talvine söögimaja. Sööklas on ju puhtus oluline. Mõne päevaga said “sisse söödetud” nii köögiaknatagune plastkiosk kui majatagune puitsöökla, s.t linnud taasavastasid need oma originaalfunktsioonides.

Mina viin hommikul seemned paika, linnud tassivad need päevaga minema. Pistavad nahka või peidavad tagavaraks, nagu parasjagu tuju on. Nii olekski see skeem töötanud rutiinselt kevadeni, kui ühel kaunil laupäeval poleks minuga liitunud poeg Villu. Uus mees – uus energia. Villu initsiatiivil asusime taastama kunagist linnutoitmislinnakut. Veranda akna taha sai sätitud suur alus madala tugeva varre otsas, kus saaksid käia ka suuremad linnud. Muid eri tüüpi majakesi paigutasime küll aknalauale, küll keset hoovi ja kaugemale puude allagi.

Seitse kilo linnusööta nädalaga. Kohalikul kauplusel kohe käive kasvas, kui hakkasime agaralt Balsnacki linnutoitu ostma, ikka mitu pakki korraga. See toidusegu on parim, mida lindudele pakkuda, kuid sellegipoolest tahtsime veelgi enamat. Laiendasime sortimenti. Eks ise saab ju ka prae kõrvale leiba ja salatit söödud, peale veel magustoitugi. Nii sai eri majakestesse erinevat menüüd pakutud. Käiku läksid kaerahelbed, kõrvitsaseemned, hirss, searasv, sai.
Isegi mandlilaaste pakkus Villu lindudele magustoiduks. Kusjuures maiustasid nad mõnuga – laast varvaste vahele ja minema! Krõbistasid teisi nagu lapsed kartulikrõpse. Aga ilma päevalilleseemneteta ei kujutaks küll enam lindude toitmist ette, neid kulub ikka tõesti nagu leiba.
Arvutasime nädala lõpus kulud kokku – ligi kilo seemet iga päeva kohta. Aga eks kliente oli ka kuhjaga. Tegelikult aitab ju ka vähene toidulisa lindudel talve üle elada, peaasi, et seda teha stabiilselt kevadeni välja. Meie huvi oli pigem jälgida, kui kiiresti “info levib” ja “klientuur kasvab”. Ja milline see klientuur saab olema.

Toidulaud meelitab kümneid eri liiki kostilisi. Pole vist mõtet mainidagi, et esimesed külastajad olid rasvatihased. Neid on ju talvel kõikjal palju. Aga koos nendega olid peatselt platsis ka sini- ja sootihased ning puukoristajad. Suure aluse leidsid üles ja võtsid kasutusse pasknäärid. Saiatükid kadusid metsa, nagu poleks olnudki. Ka kaerahelbeid lahmisid kahe suupoolega, maapähklitest rääkimata. Maha pudenenud paladest said rõõmu põldvarblased ja metsvindid. Paar rohevintigi olid päral, aga kogemus ütleb, et talve jooksul koguneb neid parvedena kokku, algus on alati olnud tagasihoidlik. Ja kui neid juba palju on, ei saaks öelda, et nad ülbelt ei käitu.

Esialgu oli siiski veel rahulik. Mõne päeva möödudes olid juba kohal ka põhja-, tutt- ja musttihased. Neid ma ei osanud veel oodatagi, arvasin karmimat pakast vaja minevat. Aga ju siis info levis mobiilselt.
Aeg-ajalt käisid suurt alust kaemas ka harakas, vares ja suur-kirjurähn, aga suuremat huvi esialgu üles ei näidanud. Oli ju tegelikult talv vahepeal jõudnud taanduda ja ilmad täiesti sügisesed. Sooja sügisese ilmaga leiaksid linnud ka loodusest piisavalt toitu, aga ega see lisatoitmist keela. Mõned eriti agarad linnusõbrad ei katkesta toitmist isegi suvel. Ning mõnes Euroopa riigis, kus lindude toitmine väga moes, ongi kogu talv selline sombune, nagu meil oktoobris-novembris.

Lindude jaoks on see meie hobi sooja ilmaga mugavus, karmi pakasega – eluküsimus!Peep Veedla
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet