1/2004Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Raamatud
Maailm ajamasinas

Fred Jüssi vaatleb oma uues raamatus “Ajamustrid”, kuidas aeg vanu maju mustritega varustab. Teisiti öeldes vaatleb meie suur loodusvaatleja, kuidas inimkätega kunagi tehtu looduseks tagasi jõuab. Mitte et laguneb, vaid just looduseks tagasi jõuab. Puumajad, need maha jäetud, langevadki kunagi sõna otseses mõttes maha ja saavad taas millekski, millest uusi puid kasvada võib. Jüssi vaatlus on veidi nostalgiline, veidi ajahõnguline. Ja veidi kurb – sest pole ju teada, kas vanadest majadest uued puud kasvama hakkavad.
Mõni aastakümme tagasi võis Eesti maakohtades leida karjade kaupa hooneid, kus ei elatud või ei talitatud. Nüüdseks on aja hammas ajad ära muutnud. Vaid vähesed hoonetest on jäetud aja kätte, et neist mustreid teha. Suur osa on aja hõlma kadunud, olgu siis ise lagunenud või uue peremehe lagundatud. Jüssi näitab meile taas sõnas ja pildis, kuidas looduse vägi, mis inimese teo kallal toimib, võib mõjuda poeetiliselt.

Kuid võib ju mõelda ka teisiti. Et majad ja äkked ja lukud ja tabad ja aknad ja uksed tehti parasjagu nõnda, kuidas osati. Maja raiuti üles, palk palgi, tapp tapi haaval. Ja tuli see tapp siis teha nõnda, et palgid ikka koos seisaksid ega olnud vaja vaadata, et üks tapp nii väga teise täpne teisend oleks. Küll aga oli vaja hoolsalt jälgida, et tapid, olgu siis majaseintel või ustel-akendel oma töö teeksid. Tähendab, oli vaja vaadata, et töötaks põhimõte, mitte põhimõttelage täpselt iseennast kordav kordus.
Loodus on küll enesesarnane, aga see ei korda end eales täpselt. Nii on ka käsitsi tehtud asjades enesesarnasust, mitte tuima enesekordust. Üks tapp on sarnane teisega, ent pole eales täpselt teise nägu.
Ajamustrite tekkes valitseb aga järjekordne paradoks. Kui sa oma maja loodusaja hamba eest ei kaitse, siis ta ei kesta. Kui ta kestab, siis ta ajamustrid jäävad kesiseks.

Ajamustrid

Fred Jüssi

Pilgrim, 94 lk

189 kr Apollo kauduTiit Kändler
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet