2/2004Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

artiklid
Kuidas tülikaid karuputki hävitada

Inimene, kelle eramaal on paar putke, ei peaks käed rüpes istuma ja ootama, et riik tuleb neid hävitama. “Eeldame, et oma aiamaal teeb seda igaüks ise,” loodab Lilika Käis. “Varakevad on putke hävitamiseks just parim aeg. Iga viivitatud aasta teeb võitluse aina raskemaks.” Allpool toome paar juhist, kuidas tüütust tulnuktaimest vabaneda.

Juurte läbilõikamine või väljakaevamine
Sobilik väiksemate kolooniate puhul ning ohutuim viis jõekallastel kasvavate kolooniate tõrjumiseks. Alustada tuleks varakevadel, kui taimed pole väga suured ja oht põletusi saada on väiksem. Taim kaevatakse välja või lõigatakse terava labidaga läbi tema juur. Seejärel jäetakse taim kuivama või hävitatakse. Kindlasti tuleb ära korjata ja hävitada õisikud. Pärast juure läbilõikamist konkreetne taim hukkub, kuid tõrjet tuleb samal aastal ning mõnel järgneval korrata, et vältida seemnetest tärkavate uute taimede ellujäämist ja viljumist. Pärast viljumist pole antud metoodikat mõtet rakendada, sest see võib seemnete levikut soodustada.

NiitmineTaimi niidetakse esmakordselt siis, kui nad on umbes poole meetri kõrgused. Niitmist korratakse samal aastal, sest juurtest võivad areneda kõrvalvõsud, millel omakorda hiljem valmida seemned. Teine võimalus on viivitada niitmisega õitsemise alguseni, selleks ajaks on taimed kulutanud palju energiat kasvamisele ning pärast niitmist sageli surevad. Õisikud tuleks kokku korjata ja hävitada ning niidetud taimi mõne aja pärast kontrollida. Niitmisele peaks igal juhul järgnema juurte läbilõikamine või veelkordne niitmine, kuni seda putke enam sellel maa-alal ei kasva. Mittesüstemaatilisest niitmisest karuputkede tõrjumisel tulu ei tõuse, selline niitmine annab peamiselt ühekordse kosmeetilise efekti.

Mürgiga hävitamine
Putke võib hävitada taimemürkidega. Kasutatakse mitteselektiivseid mürke, st selliseid, mis tapavad kõik taimed. Seetõttu tuleb seda meetodit kasutades väga ettevaatlik olla. Skandinaavia maades on see võimaliku keskkonnareostuse tõttu keelatud.
Kui taimed kasvavad majavaremetes või kivihunnikutes, kus nende juurestikule on raske ligi pääseda, võib maaomanik mürki kasutada. Kindlasti on see aga ohtlik aladel, kus karuputk levib piki jõe kallast. Enne mürgi kasutamist oleks soovitav asjatundjaga nõu pidada õige koguse ja kasutusviisi üle.

Õisikute ärakorjamine
Õisikuid ära korjates peatatakse taimede edasine levik. Soovitav on õisikud põletada, kindlasti ei tohi neid panna kompostihunnikusse.Loodus
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet