3/2004



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

looduslaps
Kodune mikroskoop plekitükist ja veetilgast

Tavalises kodus ei ole käepärast mikroskoopi, aga vahel võib tulla tahtmine midagi läbi suurenduse vaadata. Ja lahendus on tegelikult lähedal - nii lihtne asi, nagu veetilk, ajab asja ära. Veest läätsega mikroskoobi kasutamine on äärmiselt kerge.

Kuidas tegutseda. Tilguta natuke õli aukudega plekitükile ja pühi see siis õrnalt ära, järelejäänud õhuke õlikiht takistab veetilka-mikroläätse laiali valgumast üle terve pinna. Kasta plekitükk korraks vette ja lähenda siis aeglaselt silmale. Aseta
mõni objekt, näiteks näpp, plekitüki taha ja too aeglaselt tilgale lähemale, kuni näed selle pinda selgelt. Jälgi näiteks pulbriliste maitseainete osakesi, poorset ehitust või suhkrukristallide kuju.

Nõuanne. Lääts, vaadeldav objekt ja silm peavad üksteisele väga lähedal olema, kaugus nende vahel võiks olla alla ühe sentimeetri.
Katseta erinevate tilkade-suurendustega. Suurendus on muutuv ja sõltub tilga kujust, vedeliku tihedusest ja hulgast. Mida väiksem on auk, seda suurem on suurendus ning paljude aukudega plekitükil tekivad erineva suurendusega läätsed.
Meie katses sobib väikese läätse valmistamiseks vesi, mis moodustab pindpinevusjõu toimel materjali pinnal kergelt kokkusurutud sfäärilise tilga. Kui vesi satub plekitükis olevasse auku, tekib sfääriline mikrolääts- veetilk.
Vaadeldavalt objektilt peegeldunud valguskiired läbivad tilga, murduvad selles ning tekitavad inimese silmas suurendatud, näilise kujutise.

Valmista lihtne mikroskoop!
Vaja on
• lusikatäis puhast vett,
• paar tilka toiduõli,
• aukudega plekitükki.
• plekitüki võib kinnitada näiteks CD plastikust alusele, et ta oleks paremini käsitsetav.

Hollandi kaupmees Antony van Leeuwenhoek 1632–1723) tegeles üle kolmeasaja aasta tagasi üheläätselise mikroskoobi arendamisega.
Tema ehitatud mikrsokoopide suurendus oli kuni 400X ning see võimaldas jälgida mikroorganisme ja isegi vereliblede ehitust.
Leeuwenhoek kasutas tööks ligikaudu 1 mm diameetriga klaasläätsi, nende lihvimise saladust ei avaldanud ta kunagi.



Aare Baumer
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?