4/2004Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

artiklid
Miks Must meri on must?

Kõigis neljas ookeanis on üks meri, mille nimi iseloomustab tema värvi. Atlandi ookeani merede hulka kuulub Must meri, Vaikse ookeani merede seas on Kollane meri, India ookeanis Punane meri ja Põhja-Jäämeres Valge meri. Millest sellised nimed?

Kollase jõe hõljum värvib mere kollaseks. Kohanimede teke on toimunud ammustel aegadel ja raske on mõnigi kord oletada millist teavet nendega edasi anti. Näiteks meie kodune Selja jõgi, mille puhul kaua arutati kas õige nimi on Selge või Selja, kuni Rakvere linna heitveed kallutasid arvamuse Selja kasuks. Lihtsam on Kollase merega. Sinna suubub Huanghe ehk Kollane jõgi, mis voolab läbi Lössiplatoo. Löss on peeneteraline materjal, kergesti erodeeruv ja hõljumina edasikantav. Hõljum annab jõe ja ka mere veele kollaka värvuse ning arvata võib, et sellest ka mere nimi. Just Huanghe kallastel on sündinud Hiina kultuur ja riik.

Musta mere sügavad kihid on elutud. Mustal merel on väga väike veevahetus Vahemerega läbi Bosporuse ja Dardanellide ning Marmara mere. Kuigi pindmised veekihid on olnud kalarikkad, siis sügavamad kihid on elutud. Seal puudub hapnik ja orgaanilise aine lagunemisel tekkinud vää­velvesinik on enamikule elusolenditele mürgine. Hapnikurikka vee sissevool on takistatud just halva veevahetuse tõttu.

Must meri on kesk- ja lõunaosas sügav ning võib näida vette vaadates tume. Mustana võivad tunduda talvel ka Pontose mägede varjud veepinnal.


Punast merd värvib päike, kaljud ja kõrbetorm.
Punane meri on enam kui kahe tuhande kilomeetri pikkuselt ning kuni kolme ja poolesaja kilomeetri laiuselt Aafrika ja Araabia poolsaare vahel asuv meri. Mõlemad kaldad on kõrged, kuni kolme tuhande meetri kõrguste mägedega. Punane meri on troopilises kliimavöötmes, kus taevas on selge ja päikesepaisteline. Kaldaid ümbritsevatel mäenõlvadel on kõrb ja poolkõrb, mis enamasti on punaka tooniga. Meri on valdavatele idakaarte tuultele risti, seetõttu on seal ka lainetus väike, nii võib ette kujutada mägede punakat peegeldust veepinnal päikesetõusu ja -loojangu ajal. Tormid kannavad Punasesse merre kõrbest ka tolmu, mis võib veele oma värvitooni anda. Punane meri on tuntud korallide elupaik. Punase mere ebasoodsad tuuled purjelaevadele andsid pärast Suessi kanali valmimist 1869 konkurentsi eelise aurulaevadele. Kitsa mere ääres oli kergem ka söeladusid aurikute jaoks rajada.


Valge meri peegeldab talve.
Valge meri on polaarjoone lähedal ning jääkate on merel pool aastat. Võimalik, et jää ja lumi on andnud merele oma nime. Naaber Barentsi meri on ju sinna ulatuva sooja Põhja-Atlandi hoovuse tõttu jäävaba. Põhjataevas on sageli ka hall ja pilvine ning taeva peegeldus veepinnal ei ole siis mitte sügavsinine. Suvel, kui ei ole jääkatet, on jällegi valged ööd. Enne Põhjasõda oli Valge mere ääres ainuke Venemaa sadam. Tollele peaingli-nimelisele linnale (Arhangelsk) ei otsinud kommunistid ka oma võimu ajal mõnda muud nime.
Valge ja Kollane meri on mandrilaval asuvad mered. Must meri on jäänuk omaaegsest Tethyse ookeanist ning Punane meri asub Ida-Aafrika murranguvööndis, kus võib kujuneda uus ookean.Vootele Hansen
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet