1/2005Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Säästev eluviis
Vanad uksed-aknad väärivad uut elu

Kui remonti teha ja mõnest vanast majast pärit välja visatud uksi-aknaid kasutada, säästab raha ja loodust. Vanu treppe, ahjupotte, uksi, paekiviastmeid, varikatuseid ja aknaid saab osta nii spetsiaalse netikülje abil kui ka Tallinnas Kaera tänav 6 asuvast laost.

Kevaditi käib Pelgulinnas asuva lao juures tihe voorimine: vanu puidust aknaid tuuakse ja viiakse samaaegselt. “Akende vahetamise kõrghooajal tassivad ühed vanu aknaid meilt rõõmuga koju, teised viskavad samasugused jälle, kui koledad ja kasutud, prügikasti kõrvale ja need satuvad meile. Olen lausa koorma aknaid prügikasti juurest kätte saanud – möödakäijad helistavad sageli ja paluvad, et viige ometi ära, enne kui prügiauto tuleb. Aeg ja juhus otsustavad siis, kumb enne kohale jõuab,” ütleb Säästva Renoveerimise Info­keskuse projektijuht Valdur Lillemets.

“Mõned vanade majade lammutajad paluvad ise, et võtke kõik, mis saate – kahju lihtsalt ära visata. Prügi ladus­tamise hinna kallinemine soodustab ka seda, et püütakse enne prügimäele sõitu korralikud ahjud, põrandalauad, palgid ja trepid ära anda. Muidugi peab need hellalt ja asjatundlikult lahti võtma, et materjali uues kodus jälle üles panna saaks,” räägib keskuse juht Tarmo-Andre Elvisto.


Puidust raamiga aken mõnisada krooni.
Mõlemad mehed kiidavad, et vanu ehitusmaterjale käiakse üha rohkem laos uurimas ja ära viimas. “Need on tarbimisetapi läbinud inimesed, kes naudivad seda, et saavad asju uuesti mõistlikult kasutada ja midagi oma käega nokitsedes korda teha. See hoiab ostuihalu­ses maa­ilma tasakaalus,” leiab Elvisto. “Kõik on suhtumise küsimus. Uks võib olla pärit küll prügikasti kõrvalt, kuid see on ammuse meistri väärt kätetöö.”

Eriti minevad on uksed-aknad ja head laiad vanad põrandalauad. “Uksed on ju paljudes vanades majades välja lõhutud. Eriti harva liigub kauneid jääklaasidega elutoauksi. Ühis­korterite ajastul pandi ju vähegi suuremasse korterisse mitu peret, kes siis püüdsid endile natukenegi privaatsemat ruumi luua,” ütleb Lillemets. Kui sobivat detaili laos pole, paneb ta soovi kirja ja teatab, kui see saabub. “Levinumaid aknaid ja uksi on meil küll ikka päris korralik valik.” Lihtsamad siseuksed maksavad 300–400 krooni, aknad 200–300.


Uus ladu tulekul.
Kohati käib ta väi­kest ladu tutvustades külg ees – kraami on üksteise otsa tõstetuna nii palju. Osa vanast ma­terjalist saab vaa­data ka keskuse peamaja (Väike-Patarei 3) hoo­vil. “Suvel on meil plaanis laieneda ja kaarhallis ladu avada, siis mahume paremini ära ja ka huvilistel on lahedam asju vaadata.” Praegu tuleb veel lattu vaatama pääsemiseks aeg helistades eelnevalt kokku leppida.

Osa pakutavast on väljas ka netiküljel www.materjalid.net. Sinna saab jätta ka teateid kusagil vedelevast omanikuta väärt kraamist või panna ostu-müügi kuulutusi. “Hoiame kuulutustel silma peal ja tunneme huvi, kust on materjalid pärit. Nii ei saa tekkida olukorda, et ühel hommikul on heal majaomanikul ajalooline ukselink läinud ja meil on see juba samal õhtul müügis,” ütleb Elvisto. Enamasti on netiküljel materjali foto juures ka kirjas, mis aadressil see algselt oli.

Kaera tänava laos on enamasti hoiul Tallinna miljööväärtuslikele piirkondadele omane. Elvisto soovitab neil, kes Viljandis või Haapsalus maja korrastavad ja ajastutruud välisust soovivad, kõigepealt uurida kohalike sõprade-tuttavate käest, ega neil vana head materjali üle pole või siis netiküljele kuulutuse panna.Malle Pajula
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet