2/2005Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Artiklid
Pühajärv, Eestimaa looduse pärl

Lõik võidutööst
Kui veebruaris toimunud Soome soliidseima loodusfotokonkursi “Vuoden Luontokuva 2005” (Aasta Loodusfoto 2005 ) peavõitjaks kuulutati nooruke Jari Vanhakylä, 18-aastane abiturient, süttis saalis elevus. On ju Soome loodusfoto maailmatasemel, nimetagem kas või Hannu Hautalat, kes meie lugejalegi tuttav. Soome Aasta Loodusfoto on üritus, millest võtab osa põhjanaabrite looduspiltnike paremik. Ja nüüd võitis nii noor inimene... Pildi tegemise ajal oli Jari alles 17-aastane.

Kui Jarilt siis Finlandia-talo pidulikul auhindamisel laval küsiti, et mis aparaadiga ta oma võidufoto pildistas, tiris ta pintsakutaskust välja pisikese digifotoka, mille vanemad talle kinkinud olid. Saal hakkas heatahtlikult naerma: tore, et võit võib sündida ka väljaspool kalleid profikaameraid. Soome mõistes on see digikas odav aparaadike, Eestis müüakse sama fotokat ca 5000 krooniga. Canon Powershot A70, mida näiteks ka keskmine Eesti fotohuviline endale lubada võiks.
Soome Aasta Loodusfoto konkursi ajaloos oli Jari oma esimene võidupilt, mis tavalise digikaameraga võetud.
Mis puutub piltidega manipuleerimise õrna teemasse, siis on Soome võistlus selles osas nüüd üsna vaba, lubatud on esitada nii digipilte (näiteks Eestis, meie viimasel Vereta Jahi võistlusel veel mitte) kui ka manipuleeritud pilte. Konkursi reeglites on siiski kirjas, et pildistaja peab täpselt märkima, mis osas ta algupärasesse materjalisse on sekkunud – kas värvi muutnud, ära võtnud või lisanud mõne tegelase (näiteks neljandale leevikesele viienda juurde) või komponeerinud mitmest pildist kokku ühe. Vaatamata küllaltki vabadele reeglitele, täitsid pjedestaali enamasti loomulikult sündinud pildid, mida oli ehk vaid veidi kohendatud. Manipuleerimine pildiga on ju omaette kunst – et pilt sellest ikka paremaks ka läheks!
Jari võidupilt “Sateen jälkeen” (Pärast vihma) äratas kohtunike seas tähelepanu juba esimesel vaatamisel, kelle hulka kuulus ka Hannu Hautala. Poiss oli tabanud õige hetke õiges kohas. Just siis, kui päikesekiir murdis läbi vihmaaluse pilve, valgustades kenasti metsvitsa esiplaanil, oli ta püüdnud selle oma digikaamerasse. Fotol on nii sügavust kui värvidekontrasti. Lisaks tähelepanule tõi võit Jarile ka 4000 maksuvaba eurot, teised alakategooriate võitjad said igaüks 750 eurot.
Tundus, et Soome loodusfotograafid jäid üritusega väga rahule – igal aastal osavõtjate arv aina kasvab, ning tase samuti. Ainuke unistus on veel korraldajatel, mida tuntud loodusemees Veikko Neuvonen õhtujuhina ka muigamisi mainis – võib-olla ka saalis istuva vabariigi presidendi Tarja Haloneni meeleheaks – et ükskord ka mõni naisfotograaf võistluse võidaks! Ürituse 25-aastase ajaloo jooksul pole seda veel juhtunud.
Kokku võttis konkursist osa üle 4000 pildi, mis jagunesid seitsmesse kategooriasse: taimed, inimene ja loodus, linnud, muud loomad, maastikud, noored fotograafid, kohandumine ja vorm.

Helen Arusoo
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet