3/2005



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Raamat, film
Taimeraamat asisele inimesele

Ain Raal
Tervist ja vürtsi maailma
maitsetaimedest
Kirjastus Valgus
397 lk
Rahva Raamatu kaudu 392 kr

Raamatut kätte võttes tuleb tähelepanu pöörata sõnale “maailm” – see paks raamat räägib ingverist, jasmiinist ja muudest võõramaa maitsetaimedest, mille abiga saab vaevusi ravida või toitu vürtsitada. Eesti kõrvenõgese raviomadusi siin ei kirjeldata. Tõsi, raamatus on juttu ka mõnedest kodumaistest taimedest, nagu kalmusest või karulaugust, aga vaid seetõttu, et neil on ka muudes paikades maailmas pikk kasutamise ajalugu.

Proviisorist farmaatsiaõppejõu kirjutet käsiraamat on väga põhjalik, mis puudutab praktilisi soovitusi ja andmeid taimede kohta. Juhendid droogide valmistamiseks kutsuvad üles looma lausa kodust laboratooriumi, et asja õigesti teha.

Tõenäoliselt on raamat mõeldud eelkõige tulevastele proviisoritele ja nendele, kes taimede keemilise koostise vastu esmajoones huvi tunnevad.
Kahjuks autoripoolne suhtumine koduse ravimtaime koguja suhtes on pisut skeptiline. Sissejuhatuses manitseb ta mitte liialt usaldama rahvameditsiini ning kutsub üles eelistama kodustele droogidele tööstuslikke taimepreparaate. Samas on raamatus pühendatud terve peatükk ka kodusele droogivalmistamisele! Kindlasti tahab autor lugejat manitseda ettevaatusele ja omamoodi kaitsta – ta toob näiteks kummeli, mida kirjandusmuuseumi andmetel saab kasutada ligi 100 haiguse ilmingu puhul, aga mille kohta on tõestatud, et ligikaudu iga viies teade vastab tõele.

Muidugi, platseeboefekti üle võib vaielda – on eraldi teema, kas kummelist on leitud õiged toimeained konkreetse haiguse vastu ja kui palju lihtsalt uskumine nende olemasolusse haiget aitab. Ent suhtumine – ise kodus ravimtaimedega tegeleda polekski nagu vaja – on veidi imelik. Taimetargad räägivad ju hoopis muust – õigest suhtumisest taime, kodukoha taimede väest. Nende seisukoht on, et just tööstuslikel eesmärkidel kogutud taim võib kaotada oma väge.
Kui mõelda, kuidas võiks mõju­tada inimest taimede korjamine ja looduses viibimine üldiselt, samuti aianurgas oma ravimtaime kasvatamine – siis, kas seda väärtust, teraapilist momenti saabki ülehinnata? Kummel, mida ise korjasin, mõjub mitmel tasandil, mitte ainult toimeainete kogumine konkreetse haiguse puhul.

Aga siinkohal põrkuvad erinevad maailmavaated. Taime kasulikkuse hindamisel oleks justkui üks mõõde puudu, kui ainult keemilisi aineid loetleda.



Helen Arusoo
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?