6/2006



Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

looduslaps
LOODUSLAPSE SÜGISPÄEVIK

Kambja koolilaps Ingrid Männik, Looduse lugejale tuttav eelmistest ajakirjanumbritest annab teada, kuidas saabus tema koduõue talvekuu.
28.10. Täna on simunapäev. Emme vaatas internetist järele, et Lõuna- Tartumaal, Viljandimaal ja Võrumaal märkis see päev jäätumise algust ning talveteede ootust, aga meil oli õues nii tugev torm, et viis meie majalt krohvitükke ära. Ja kasvuhoone kile lõhkus ka ära.
29.10. Hall oli päris pikalt maas, st poole hommikuni. Aga muidu on pärast tormi nii vaikne. Puulehed liiguvad tasa ja on justkui kuldsed ja nagu tuhksuhkruga või valge glasuuriga kaetud. Lehed krabisesid ka teistmoodi. Porilombid olid veel lõuna ajalgi jääga kaetud. Mulle meeldis sinna peale astuda ja see jää ära lõhkuda.
30.10. Hea, et juba külm on. Meil maal on porine ja nii on pori ka ära külmunud ja ma ei tee oma jalgu poriseks. Sadas lumetuisku.
31.10. Nägin akna taga tihast. Nii vahva, et linnud juba akna taga on. See on vist märk sellest, et nad soovivad süüa. Eile sadas palju vihma ja ma ei saanudki õue.
2.11. Lumi tuli maha. Ja issi pani linnumaja üles. Panime sinna rasvapalle.
3.11. Mängisin oma sõbra Hendrik Normaniga õues ja ma nägin, kuidas luiged ära lendasid. Nad tegid veel klukluu ka. Järvel oli hästi õhuke jääkiht peal. Hästi palju mädanenud puuoksi oli ka järve ääres.
4.11. Käisin Elvas Looduslaul 2006 lauluvõistlusel. Mul läks seal väga hästi. Saavutasin oma vanuserühmas esimese koha. Laulsin “Luuletava siili laulu”. Issi käis eile roosidele metsast kuuseoksi toomas. Mina ei saanudki kaasa minna, pidin vara Elvasse sõitma. Väljas oli väga külm. Minu koolimaja juures oli natuke jääd tee peal.
5.11. Meie aias jookseb üks jänes ringi. Ta on halli värvi. Täna lund eriti ei sadanud. Õunapuude otsas on veel mõned rohelised puulehed, aga rohkem on pruune lehti. Puud on halliks läinud.
6.11. Hommikul oli väga külm ja lumetuisk oli ka. Leidsin noorteka juurest pruuni lörtsise lumepalli. Oli pruun kas porist või auto alt tulevast mustusest. Lõin teda jalaga õhku ja siis muutus ta järjest väiksemaks. Katsusin täna järvekaldal tokiga jääd. Emme pärast rääkis mulle, kuidas seda nii teha, et ma vette ei kukuks.
7.11. Oli sula. Mu sõbrad mängisid lumesõda, nii et ühele tüdrukule visati lumepalle juustesse. Hommikul lükkas sahk meil tee lahti.
8.11. Koolimaja juures oli palju jääd ja ma käisin seal känakat. Sellest tuli vist isegi jääle pragu sisse. Aga kodu ümber oli muru jälle roheline. Järve peal nägin palju parte.
9.11. Nägin lume peal mingi looma jälgi, aga ma ei tea, kelle omad need olid ja kuhu nad läksid. Sadas jälle palju lund, lausa silma sadas. Jää on ka järve peal nõrgem. Käisin täna koos oma sõbra Rolandiga marti jooksmas. Koputasime ustele ja siis mina mängisin flööti, laulsime ja tantsisime. Esitasime ka mõistatusi. Väljas oli väga pime.
10.11. Käisin emme ja vennaga järve ääres parte söötmas. Pool järve oli jääga kaetud, teine pool mitte. Alguses hakkas üks part meie poole tulema, pärast tulid teised ka järele. Viskasin neile saia. Jää peal olid näha punnid, noh, et mõni koht oli nagu kõrgem ja tumedam. Ja nägin seal samu jälgi, mis ühel päeval meie õueski olid. Nüüd sain teada, et need olid koera jäljed.
11.11. Kelgutasin koos oma sõbraga Kukemäel. Ja pärast suusatasin ka oma kodutänavas. Kukkusin ainult neli korda pikali.
12.11. Oli täiega libe. Aga muidu oli ilus talveilm, sadas vaikselt lund. Issi kattis täna meie roosid kuuseokstega kinni.
15.11. Oli vihmane. Aga lund oli veel natuke maas. Kui ma kehalise tundi läksin, oli väljas hästi palju vett, nii et mu pikad püksid said märjaks.
16.11. Järve peal ei olegi enam õieti jääd. Nüüd on seal jälle palju parte.
17.11. Enam ei ole üldse lund. Enne oli nii palju. Enne oli üks järveke jääs, nii et seda sai lõhkuda, aga enam ei ole. Enam ei ole üldse talvine.
18.11. Väljas läheb iga korraga järjest varem pimedamaks. Palju puid oli raagus, aga mõned isegi ei olnud. Mul on kodulinnuks Viki. See on nümfkakaduu. Ta on 4-kuune. Tal on oranzhikad-hallikad-kollakad suled. Kui me ta puurist lahti laseme, lendab ta meile pähe.
19.11. Hommikul oli ka pime. Ikka on veel puud raagus. Oli hästi tuulevaikne ilm. Natuke tibutas vihma ka. Ma ei julgenud täna oma sõpra koju saata ja tema kartis ka. Kahju, et nii vara läheb juba pimedaks. Tahaks, et õhtuti oleks valgem.
20.11. Täna sadas palju vihma ja lombid olid. Mul oli pikk seelik ja iga kord oleksin peaaegu lombi sisse kukkunud. Kui on talve keskpaik, siis on tore, sest natuke lund läheb ära ja natukene tuleb jälle tagasi.
22.11. Väga vähe on lehesadu olnud. Naabril on lehed ilusasti puude ümber riisutud ja üldse pole laiali läinud. Enam pole väga porine. Kui jooksed, tundub, et oleks tugev tuul, aga kui seisad, siis tunned nagu tuult polekski. Ja mõnikord on päris väike tuul.
23.11. Oma kodu aknast näen, kuidas harakad õue peal jalutavad. Linde käib meil nüüd vähem, sest soojade ilmadega pole ma neile midagi süüa andnud.



Riho Männik
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet