6/2012



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

UUDISED
Loodusfilmijate kursus – algajatele!

Paljud noored on kindlasti imetlenud tele- või kinoekraanil vapustavaid looduskaadreid. Tänapäevane videotehnika areng on viinud selleni, et vahendid videofilmi tegemiseks on jõukohased igale inimesele.

Mis aga peale tehnika veel tarvis on, et see ka tegelikkuses õnnestuks? Sellele
püüab vastust anda veebruaris algav kümneosaline Rein Marani loodusfilmikursus. Oodatud on esmajoones noored, kes juba mõned katsetused omal käel teinud.

Teie elu esimesed (loodus)filmikaadrid? Kas Teid pelutas algajana ebaedu?
Kui selle all mõelda filmikaadreid, millest hiljem sai kokku pandud filmilugu – loodusfilm, siis olid need kaadrid, mida filmisin õpiülesandena kinoinstituudis. Eesmärgiks oli iseseisvalt üles võtta ja kokku panna lühifilm. Mina valisin oma teemaks vana kaluri, kes käis Matsalu lahel kalastamas omatehtud täistüvepaadis. Omamoodi viimane mohikaanlane.
Jälgisin eemalt binokliga tema tegemisi- toimetamisi laheveel. Tema ümber, ka lausa paadi kõrval sagisid kartmatult linnud. Otsustasin seda tingimata filmida. Tasus aga mul vaid oma paadiga läheneda, kui kogu see julge linnuseltskond põgenes kaugemale. Mind kardeti. Teda mitte.Miks? Selleks, et kavatsetut filmida, tuli mul ehitada parveke ning sellele rooga maskeeritud varje. Ankurdanud end parvega vanamehe kalavõrkude lähedale, õnnestus mul lõpuks filmida igatsetud kaadrid. Töö sai koolis kõrgema hinde. Hingele jäi kripeldama see – miks? Vastuse leidsin ma aja jooksul palju hiljem. Ebaõnnestumine on loodusfilmimisel üsna tavaline. Kui eksid otsustes ja käitumises oma filmikangelasega suheldes, ei tule asjast midagi välja. Kõik läheb untsu. Ja endal tuleb leida vastus, mis sai tehtud valesti. Tuleb leidas ee õige lahendus, õige käitumisviis, tuleb vastata paljudele “miksidele”. Kui oled
leidnud vastuse neist olulistele, siis tuleb välja. Loodusfimi tegemine ongi tegelikult pidev avastamine.

Keda ootate kursustele?
Lühikursus võiks olla kasulik 10–18-aastastele noortele, kel endal videokaamera olemas või võimalus seda kasutada ning kellel on huvi loodusfilmimise vastu. See oleks n-ö loodusfilmija ABC.

Aga kas 40-aastane huviline võib tulla?
Muidugi ei ole sissepääs keelatud ka mõnele loodusfilmi loomise vastu huvi tundvale
vanemale inimesele. Tal tuleb muidugi arvestada, et lühikursus on eelkõige
mõeldud noortele ja on seega ka võimalikult noortepärane.
Kursus saab olla tulemuslik vaid siis, kui läbitakse kogu tsükkel. Üksikute osade vahelejätmine tekitab lünki, mida on üsna keerukas täita.

Mida selline kursus saab edasi anda?
Kõik korraga muidugi kohe loodusfi lmimeistriks ei saa, küll aga saab kasulikke näpunäiteid ja oskusi ning – mis vahest kõige tähtsam – teadmist, kuidas ennast edasi arendada, et olla pädev videokaameraga oma looduselamusi peegeldama. Kui on visadust ja tahtmist, siis luua ka esimene iseseisev loodusfi lm. Neil, kel seda igatsust ja tahtmist loodusega lähemalt suhelda ei ole, pole mõtet nendele kursustele aega raiskama tulla.
Kursus on tasuta!
Loengud hakkavad toimuma teisipäeviti kell 18 Tallinna Kinomajas.
Registreerimine info@loodusring.ee. Esimene õhtu on 5. veebruaril 2008.
Ettevõtmise on algatanud MTÜ Loodusring,Tallinna Keskkonnaamet ja Tallinna Kinomaja.

29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?