LOODUSESÕBER kogub aasta looma pärimust

Tänavu ootame Teilt tõestisündinud lugusid, mis räägivad
viigrist või hallhülgest, sest neid kahte vurrukandjat,
on kaugusest lihtne segi ajada. Saatke jutte nendega
kohtumisest, vaarvanematelt kuuldut, lugusid nende
tegevusjälgedega kokku puutumisest, hülgekividest või
ka hülgest kalavõrkudes. Aasta lõpul ootavad parimaid
kirjutajaid auhinnad. Enamiku lugusid avaldame ka
ajakirjas Loodusesõber ja Looduskalendri võrguküljel.

Lugusid või pilte saatke aadressil toimetus@loodusesober.ee või ajakiri Loodusesõber Endla 3, Tallinn 10122.

Igal viigril oma kivi

Kus viigreid näha saab? Hallhülged lesivad enamalt jaolt neile sobilikes randades ja rahudel, viigreid kuival maal on praktiliselt võimatu kohata. Kui aga tead, et viigrite elu keerleb lesilakivide ümber, on neid võimalik üle kavaldada … Tavaliselt jäävad hülgekivid veepiirist umbes sajakonna meetri kaugusele. Kuna tegemist on äärmiselt argade ja ettevaatlike ……»

 Viigrilood

Viigrilood Hiiumaa laidudelt ehk Kuhu küll need „kivid” kadusid

Liikuv jääkuhi Kord talvel sõitsime Ago Treialtiga mootorsaaniga Kõrgelaidu vaatama, kuidas sealsetel lammastel läheb ja kas neile heina on vaja juurde viia. Merel läks uduseks, kuid õnneks oli meil kompass kaasas. Siiski põrutasime Kõrgelaiust mööda, sest vahemaad sai juba tublisti läbitud, aga Kõrgelaidu ei kuskil, hoopis Kõinastu laid ja Orissaare ……»

 Viigrilood

Paks udu

Sügis oli ilus ja nagu sügis ikka. Päikest, vihma, tuult, udu, seeni, rähne, vaikust, tihaste kilkeid … Üks hiline nastik ukerdas metsas, eksinud põhja-nahkhiir tiirutas õuel ja käblik täristas räästas. Ühel hommikul otsustasin taas teha väikese matka mere äärde. Liikumas oli erakordselt paks udu. Seirasin just binokliga rändlinde otsides mööda ……»

 Viigrilood

Hülgelugu

Küsisin kord Saaremaal Sõrves olles naabrimehe käest, kas sealkandis ka hülgepüügiga tegeletud on. Too vastas, et tema ise pole püüdnud ega ka söönud, aga „mo vanamees püidis ning sõi omal ajal küll, ta käis ju ka merel ning kui ta veel üsna noor oli, sai ülgeid ka püütud. A ma ……»

 Viigrilood