KODUMAA UUDISED MAAILMA MAAD JA RAHVAD

 

Val Rajasaare loodusfotod

Tekst ja fotod:
Val Rajasaar

"Mind huvitab valguse ja värvide ülimalt delikaatne varjundirikkus," ütleb Val Rajasaar (29), iseloomustades oma loodusfotosid. "Ja kui vähe on vaja, et emotsioon ja kogu pilt muutuks," lisab ta, pidades silmas nii valguse muutumist päeva kulgedes kui ka trükitehnika võimalusi. "Trükituna tuleb slaidist välja hoopis teine asi, ja nii polegi muud teha, kui pilti seina peal vaadata." Sellepärast ongi Vali fotodest trükitud enamasti reportaazipilte. Möödunud aastal pildistas ta Viljandi folkfestivalil, Harku kantrifestivalil, Muhumaal Pädaste kontserdil. "Seal, kus midagi toimub, on huvitav pildistada," ütleb ta ise. Mis aga toimub metsas, niidul, merekaldal? "Seal toimub üht-teist minu sees ja tihtipeale on kahju, et pole kellelegi näidata, mis imelisi asju ma kohtasin- piltidelt näevad teised ka."

 


Võhandu jõgi

Alustanud pildistamist teise klassi poisina isa kingitud Smenaga, tegi Val kaua pilte vene aparaadiga Zenit E, enne kui selle paari aasta eest Nikoni vastu välja vahetas. "Üks Zenit oli mul fantastiline," meenutab ta, "kui oli vaja pildistada pulmi või sünnipäevi, ütles üles, aga kui läksin temaga metsa, siis töötas laitmatult. Vene tehnikas on veel midagi sõnuseletamatut, mis tal hinge sees hoiab."

 


Sõnajalg Altja jõe kaldal

Tallinnas sündinud, ent Läänemaal Teenusel üles kasvanud Val on lapsest saadik nautinud  sealseid metsaseid, vaikseid kohti, Bioloogiaõpingud katkestas ülikoolis N sõjaväkke minek, sealt naastes lõi ta koos Pelle Nugisega firma Studio Viridis, kus loodustundlik seltskond valmistab tõetruid topiseid muuseumidele, koolidele, asjahuvilistele. Val Rajasaar pole pildistanud ainult maastikke, on luuranud metsas ka loomi, söötnud lindudele kohti sisse, sõitnud kummipaadiga mööda laidude randasid, varivõrk peal, et linnud ei kardaks. "Aga parimad linnu- ja loomapildid tulevad juhuslikult, lihtsalt koperdad sisse ja saadki kätte." Mõnikord satub ette ka lihtsalt totakas isend. "Lähened talle, plõksutad filmi otsa, siis saad veel viis meetrit lähemale minna ja ennast kiirustamise pärast kiruda. Teenusel sain parimad fotod linavästrikust, kes läks lõpuks nii julgeks, et kargas suisa reha taga," naerab ta.