KODUMAA UUDISED MAAILMA MAAD JA RAHVAD

 

Tükike Ameerika loodust

Tekst ja fotod:
Ann Tenno

"Hommiku- ja õhtuvalgus, udu ja vihm üldse ajad, mil valgust ei ole on minule pildi tegemiseks kõige sobilikumad," ütleb Ann Tenno, Tartus Tammelinnas kasvanud ja Tartu Ülikooli teoreetilise matemaatika erialal lõpetanud naine, kes alustas pildistamist 6. klassis. "Mul oli fotoaparaat FED, üks hea sakslaste järgi tehtud riist, ja fotomaterjalid olid tol ajal tasemel, filmid hõbeda põhjal,"  meenutab ta ja lisab, et oma esimeste piltide kohta pole tal nüüdki midagi halba ütelda.  Oma pimikus kemikaalide kaalumise, lahustamise ja ilmutamisega alustanud tüdruk õpetas pärast  ülikooli lõpetamist matemaatikat nii Tartu Ülikooli majandusküberneetikutele kui Tallinna Tehnikaülikooli inseneridele, sest puhtalt algebraga tegelejaid Eestis ei vajatud. "On teada, et   matemaatikas saadakse olulisi tulemusi elu esimesel poolel ja väikeste laste kõrvale teadus ei  mahtunud," kommenteerib ta oma päevapildistamisele suundumist.

Ann ei ole end piiranud teemade või valdkondadega, ta on pildistanud loodust ja linnu, maanteid ja  mereteid ning inimest kõige selle sees ja keskel. "Praegu võin pika maa läbi sõita, nii et puhtalt välja  tulen ja mingit tahtmist pildistada pole kas on kõik liiga korras või muidu ebahuvitav," ütleb  fotograaf, kes praegu valmistab ette albumit Eesti saartest ja randadest ning uusväljaannet Tallinna-raamatust. "Kui mul on koht, kuhu tahan minna, võin pildistada näiteks peaaegu kogu  saarteraamatu selles ühes kohas ma ei tee ju antoloogiat," selgitab ta oma meetodit. "Selles kohas  on kõik olemas meri ja maa ja mets ja rand." 

Esimene aeg ja paik Eestist väljas, kus Ann Tenno pildistas, oli 1992. aasta New York. Nüüdseks  on koos vendade Urbidega läbitud Ameerika-reisi põhjal ilmunud album Highway USA. Pildistanud  on Ann ka Inglismaal, Prantsuse Alpides, Köningsbergis. "Ameerikas on hea pildistada, keegi ei  pööra sulle tähelepanu, vahel annavad inimesed isegi oma eluloo, kuid näiteks Saksas ollakse   fotografeerimisest häiritud," võrdleb ta. Rahulik oli pildistada vee all Havail oma "punase, kaasa  ujuva kaameraga, tundide kaupa".