6/2012



Roheliste Rattaretke"Kuidas elad, Virumaa?"eelinfo

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Rohelised ratturid võlusid puhtusega

Tekst: Helen Arusoo

Nii korralikke ja hoolikaid matkajaid kui “Kuidas elad, Otepää, 2005?” ei mäleta korraldajad tükk aega. Pildike möödunud nädalavahetuse Roheliste Rattaretkest: laupäeval kell 11 hommikul (tund pärast viimase matkaja lahkumist) särab Leigo laagriplats puhtusest, nii et kolm kajakat kaklevad vaid üheainsama paberinutsaku pärast. Sest muud prügi nad ei leia. Päike paistab ja korraldajate südamed laulavad: tänud kenadele ratturitele!

Kas haakub sellega SLÕhtulehe pealkiri “3000 ratturit lagastasid Eestimaad”?
Ega haakugi, lihtsalt vana lugu kärbsest ja elevandist. Kärbse rollis sedapuhku pisike seltskond rattureid, kes õnnetul kombel ühel võõral heinamaal puhkas ja heinamaa omanikku sellega vihastas. Mida ratturid täpselt tegid ja kas nad prügi maha jätsid, ei tea tagantjärele keegi öelda, kohalekutsutud politsei igal juhul mingit rikkumist ei tuvastanud. Seltskond oli väike, ülejäänud ligi 2990 ratturit tollel heinamaal ei peatunud (kes siis seitsmendal kilomeetril pärast starti juba puhkab!).
Fakt on see, et nii korralikke ja hoolikaid matkajaid kui “Kuidas elad, Otepää, 2005?” ei mäleta korraldajad tükk aega. Et te teaks. Ega võõrustajadki mäleta. Allakirjutanu istus mandaadibussis, kui Leigo järvmuusika korraldaja ja laagriplatsi peremees Tõnu Tamm tuli bussi juurde: ”Rohelised, olete ikka vägevad, olen väga rahul teiega, kogu laagriplats on nii korras! Telgid paigutasite ka väga ilusasti siia järvede kaldale. Käisin õhtul muudkui ringi ja pildistasin avanevat vaadet.” Tõnu lisas, et ega üldiselt inimesed Leigole prahti maha jätagi, tajutakse ju, et ollakse teise inimese kodus, taluõue peal suisa. Ratturid tajusid ka, rohkem kindlasti kui mõni muu massiürituse seltskond. Vabatahtlikud (tänud neile!), kes aitasid usinalt igas ratturite peatuspaigas jäätmeid koristada ja sorteerida, kinnitasid samuti, et sel aastal on poole puhtam rahvas kui eelnevatel kordadel. Tjah.
...Ent näidanud hetkeks oma väikest rohelist rusikat suurele kollasele ajakirjandusele, läheme hoopis vaimus tagasi Lõuna-Eesti kuppelmaastikule. Õnnistasid ju kuplid kogu kolmepäevast matka harukordse vaheldusrikkusega: sõidad koos 3000-lise massiga, tohutus massis tegelikult, aga massi õieti ei tunnegi - künkad liigendavad maastikku, kuhugi ei kuhju liig palju inimesi silmale. Mõnus. Ehk võib-olla vaid teisel päeval, 10-kroonist ehtiva Tamme-Lauri tamme juures venib toidusaba vihma kätte külmetama. Kohe aga turgutavad vaimu üles kohalik luuletaja Contra ja ansambel Viiepääle. Tuntud luuletus suusatavast Kikust metsa all paneb rahva rõkkama, rohelistele paistab üldse luule meeldivat - tegelikult ongi Luule ju üks Roheline Tegelane. Käib (sõnadega) säästlikult ümber, ütleb vähesega palju. Sorteerib kõik nähtused õigetesse lahtritesse.

Mis veel...
Külm oli see retk! Ja märg.
Võrreldes eelmiste aastatega näiteks. Retke avakilomeetritel võis lund metsa all silmata. Ning öö hakul hakkas mõnel nii külm, et järele tulnud autole pandi hääled sisse ja minema.
Enamus siiski jäi ja imetles külmas maiöös küünlaid Leigo järvedel, kaldal veiklevaid lõkkeid ja loojangut kuplite taga. Dagö joodeldus täitis piduliku pimeduse.
Teise päeva õhtul Sangaste lossi laagris ootasid sootuks karmimad olud - vihm ja veel külmem ilm. Aga kõigest saadi osa: Terminaatori fännid hüppasid vihmas, samuti sündis ühes seminaritelgis, keset vihmapladinat Roheliste Erakonna loomise MTÜ! Lõpuks olid kõik kõigega rahul - igaüks enda kangelasliku sõiduga läbi künkamaastiku ning läbi külmade ööde. See oli kindla peale eneseületus. Johansonid lõpetavad selle jutu vanade hiiepuude alt: “Ma-tuhat- korda- tänan- sind - et- ootasid -mind -ära -vend -nüüd -edasi- pean- minema...“ Kohtumisteni järgmistel aastatel, rohelised! Tund pärast viimase laagrilise lahkumist (laupäeva hommikul): kui keegi on käinud Õllesummeril, teab ehk võrrelda... Ja veel, kui eelneval õhtul oleks prügi palju olnud, oleks tuul seda ju järvele kandnud. Kõik on aga puhas. Reede õhtu Leigol. Kaunid telgimaastikud küngastel. Contra ja Viiepääle Urvastes, Eesti jämedaima puu, Tamme-Lauri tamme juures. Vennad Johansonid Pühajärve keskhiies.

29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet