Kuhu kadus külm?

Kuupäev:

TEKST: Mait Sepp

Eesti ilmavanasõnades [9] torkab hästi silma, et meie esivanemad olid väga mures külma pärast. Sajandi-poolteisetagustes ajalehtedes kurdetakse alatasa soojapuuduse üle. Kuhu see külm siis nüüd on kadunud?

Postkaardilikud talvevaated loodetavasti Eestist niipea jäädavalt ei kao, aga kliimasoojenemise tõttu on meil püsivama lumikattega olud aina heitlikumad Foto: Timo Palo

Lihtsustades võib öelda, et meie külmad on langenud globaalse kliimasoojenemise ohvriks. Õige ta on. Iseenesest on kliimasoojenemine elementaarne füüsika. Võite raamaturiiulilt haarata gümnaasiumi füüsikaõpiku, sealt näpuga järge ajada ja ise rehkendusi teha. Kõigepealt võtate aluseks Stefani-Boltzmanni ja Plancki musta keha kiirguse seaduse. Siis muudate atmosfääri koostist, näiteks lisate segusse portsu kasvuhoonegaase. Toimib Wieni nihkeseadus. Arvutate ja saate tulemuse, kui palju soojemaks atmosfäär muutub, kui lisada mingi kogus süsinikdioksiidi või metaani.

Niisiis, muutes atmosfääri gaasilist koostist, muutuvad selle kiirguslikud omadused. Mida rohkem kasvuhoonegaase õhkkonda paisata, seda rohkem soojuskiirgust jääb siia lõksu ja seda kõrgem on globaalne õhutemperatuur. Inimkond ongi suuresti muutnud atmosfääri gaasisegu koostist: me põletame usinalt fossiilseid kütuseid. Irooniliselt väljendudes on käsil eksperiment, kui palju kasvuhoonegaase atmosfääri mahub, enne kui kogu loodussüsteem jäädavalt tasakaalust välja läheb.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

TEGUTSE TEADLIKULT | Küünlad loodushoidlikult põlema!

Tekst: MARTIN TIKK Fotod: RAGNE KRUPENENKOV Päevavalgust jääb aina vähemaks...

Talvitumine parasvöötmes on putukate ellujäämise meistriklass

Põhjaparasvöötmes levinud asukad õitsevad, paljunevad ja kasvavad aprillist septembrini,...

INTERVJUU | Kai Punger: lapsed tahavad õpetajaga suhelda

Kai Pungeriga vestelnud Piret Pappel KAI PUNGER on sündinud 17.02.1945...

Käi keldris seenel!

Tekst: JANE OJA Fotod: erakogu Hoonetest, eelkõige keldritest võib leida...