TEGUTSE TEADLIKULT | Kogu loodusannid koduapteeki

Kuupäev:

Tekst: MARTIN TIKK Fotod: AIN RAAL

Haiguse ja tervisemure korral seatakse tavaliselt sammud apteeki või perearsti juurde, kuid lihtsamatel juhtudel saab abi kodusest apteegist. Кas sinna võiksid kuuluda ka omakorjatud annid?

Loodusliku koduapteegi teemal arutlevad Mustika Südameapteegi farmatseut Jurgita Vaitoškaite, Benu Tõrva keskapteegi proviisor Virge Sokk, Tallinna tervishoiu kõrgkooli farmatseudi õppekava õppejõud-kaaslektor Ülle Tamming, ravimiameti spetsialist Janne Sepp ning Tartu ülikooli farmakognoosiaprofessor Ain Raal.

„Esmajoones on hea paika panna oma vajadused ja seejärel taimravi võimalused endale selgeks teha, ning alles siis taimed välja valida ja õigel ajal neid korjama minna,“ tutvustab Ain Raal koduapteegi loomise põhimõtteid.

Esmalt tasub taime kohta teaduslikest allikatest lugeda, manitseb Janne Sepp: „Alguses tasub uurida, mis on taime toimed ja kas on võimalikud kõrval- või koostoimed ravimitega.“ Ravimtaimi on inimkond tervisehädade leevendamiseks kasutanud aastatuhandeid, kuid looduslik ei ole alati ohutu ning näiteks lastele, rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele ei sobi kaugeltki kõik ravimtaimed.

Korja ainult neid taimi, mida kindlasti tunned

Kui taim tekitab kahtlusi, siis on targem osta droog apteegist, soovitab Virge Sokk: „Mõne taime erinevad liigid on omavahel väliselt väga sarnased ja nende eristamine teineteisest võib olla keeruline.“

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Maaülikooli teadlased lugesid kokku Eesti raudkärblased

Eesti maaülikooli teadlaste uuringus tehti kindlaks, et Eestis on...

HARAKALE HAIGUS | „Uus aasta tuleb pliivaba“

Tekst: KEN KALLING Nõnda kuulutas Õhtuleht 1999. aasta detsembris. Uudis...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU | Kõik on suhteline

Tekst: MATI LAUR Kui ajalugu oli hakatud pidama teadusdistsipliiniks, kujunes...

EESTI LOODUSE ARHIIVIST | Kuidas jõuavad linnud oma talvituskohta ja kevadel tagasi?

Oktoobri teisel laupäeval tähistame maailma rändlindude päeva.