TEGUTSE TEADLIKULT | Kogu loodusannid koduapteeki

Kuupäev:

Tekst ja fotod: MARTIN TIKK

Haiguse ja tervisemure korral seatakse tavaliselt sammud apteeki või perearsti juurde, kuid lihtsamatel juhtudel saab abi kodusest apteegist. Кas sinna võiksid kuuluda ka omakorjatud annid?

Loodusliku koduapteegi teemal arutlevad Mustika Südameapteegi farmatseut Jurgita Vaitoškaite, Benu Tõrva keskapteegi proviisor Virge Sokk, Tallinna tervishoiu kõrgkooli farmatseudi õppekava õppejõud-kaaslektor Ülle Tamming, ravimiameti spetsialist Janne Sepp ning Tartu ülikooli farmakognoosiaprofessor Ain Raal.

„Esmajoones on hea paika panna oma vajadused ja seejärel taimravi võimalused endale selgeks teha, ning alles siis taimed välja valida ja õigel ajal neid korjama minna,“ tutvustab Ain Raal koduapteegi loomise põhimõtteid.

Esmalt tasub taime kohta teaduslikest allikatest lugeda, manitseb Janne Sepp: „Alguses tasub uurida, mis on taime toimed ja kas on võimalikud kõrval- või koostoimed ravimitega.“ Ravimtaimi on inimkond tervisehädade leevendamiseks kasutanud aastatuhandeid, kuid looduslik ei ole alati ohutu ning näiteks lastele, rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele ei sobi kaugeltki kõik ravimtaimed.

Korja ainult neid taimi, mida kindlasti tunned

Kui taim tekitab kahtlusi, siis on targem osta droog apteegist, soovitab Virge Sokk: „Mõne taime erinevad liigid on omavahel väliselt väga sarnased ja nende eristamine teineteisest võib olla keeruline.“

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Varjumetsad

Nahkhiireuuringud on viinud mind iseäralikesse varjumetsadesse ja pannud muretsema,...

RAJAKAAMERA LOOD | Hall-kärbsenäppide kaks esimest elunädalat

Hinnomäe pooleteise hektari suuruses kuusikus pesitses 2022. aasta suvel...

INTERVJUU | Looduse taastamise määrus aitab elul edasi kesta

Aleksei Lotman väidab, et ta peab loomi vähe, praegu...

LIHTNE KÜSIDA | Milline metsamari on parim?

Et sellele küsimusele vastata, tuleb kõigepealt täpsustada, kellele parim. Inimese...