Mai Horisondis ESTCube-1: lood satelliidiehitusest ja satelliidiehitajatest

Kuupäev:

Horisondi mainumbri peategelane on ESTCube-1 ning koos ajakirjaga tellijateni jõudnud „Looduse raamatukogu” kaheksanda raamatu tähelepanu keskmes omakorda Higgsi boson.
Eesti tudengisatelliidi lugusid pajatab lugejale projekti eestvedaja Mart Noorma, sest kui palju on ESTCube-1 ilmaruumi saatmise nimel elatud läbi õnnelikke, raskeid või kriitilisi hetki, teavad kõige paremini ikkagi satelliidiehitajad ise. Mis kasu võivad inimkonnale tuua 1–3 kilogrammi kaaluvad tehiskaaslased üldisemalt ehk kuupsatelliitide revolutsioonist ilmaruumis kirjutavad Urmas Kvell ja Marit Puusepp.
Füüsik Mart Noorma mõtteid teadusest ja elust laiemalt käis veel enne ESTCube-1 kanderaketi Vega starti uurimas Ulvar Käärt ja neid saab lugeda Horisondi pikast intervjuust. Üksainus küsimus seevastu on esitatud tudengisatelliidi ehitajatega koostööd teinud kunstnik Piibe Piirmale.
Tegemisi sellest ajast, mil Eesti oli olude sunnil osa suurest Nõukogude kosmoseimpeeriumist, nõustus meenutama Kalju Eerme. Lea Leppiku ja Marika Mikelsaare ülevaatest, mis puudutab Tartu Ülikooli mikrobioloogide omaaegseid kosmosetegemisi, saame aga teada, et Helluse piimatoodete, Tervisejuustu ja kunagiste kosmonaudiuuringutega saadud kogemuste vahel on üsna otsene seos.
Kosmoseteemadele paneb punkti artikkel kaugseirest, millest kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli mereuurija Jüri Elken, kes tutvustab ka käsil olevat Eesti Keskkonnaobservatooriumi projekti.
Lisaks on mainumbris ka kõik varasemast tuttavad rubriigid, nagu “Eesti asi”, “Uued tuuled”, “Mina & teadus”, “Olümpiaad”, “Raamat”, “Enigma”, “Mälusäru” jt.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Enigma 2023 kolmanda vooru auhinna sai Aivar Kauge

Kolmanda vooru ülesanded osutusid rasketeks. Kõigi kolme ülesande õigete...

Müügile jõudis uus põnev Horisont!

Selles numbris kirjutavad: Kristjan Põder: Plasmakiirendid kuulutavad uue, väikeste osakestekiirendite...

Augustis astronoomiafestivalile!

21. juunil kell 17.57 algab põhjapoolkeral astronoomiline suvi. Kuni...

Enigma teise vooru auhinna sai Siim Sammul

Eelmise vooru kujundite heksaminodeks tükeldamisega said lahendajad edukalt hakkama.Kõigi...