Sügisene Horisont mekib kaunvilju, otsib uut jõudu, üritab lugeda mõtteid ja võõrustab Iraani šahhi

Kuupäev:

horisont_5_2016-kaas

Septembri-oktoobri Horisondi kaaneloos „Kaunviljad toidavad rahvaid“ kirjutab botaanik Taimi Paal kaunviljadest, mille ÜRO kuulutas oluliste valguallikatena tänavusteks aasta toiduviljadeks. Näiteks lehmahernes ehk harilik vigna on 200 miljoni inimese igapäevatoit. Millal herned, oad ja teised kaunviljad meie toidulauale jõudsid?

Intervjuus usutleb Horisont seekord meest universumi mikromaailmas, keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi vanemteadurit Andi Hektorit. Senitundmatu põhijõu otsingutest, salapärasest tumeainest, teaduse ja äri koostööst ning akadeemilisest „ajude liikumisest“ rääkis temaga Ulvar Käärt.

Tartu ülikooli usuteaduste doktorant Andreas Johandi avab loos „Kui šahh Eestis õunu sõi ja kuldmünte jagas“ 1972. aasta oktoobris toimunud Iraani šahhi Mohammad Reza Pahlavi Nõukogude Eesti visiidi tagamaid. See on meie lähiajaloos tähelepanu vääriv sündmus, kuna väljastpoolt tollast idablokki sattus riigijuhte siia harva.

Kujutlege masinat, mis suudab lugeda mõtteid. Ühendate selle inimesega, lülitate sisse ning mõistate kohe, mida ta sel hetkel mõtleb. Selline masin võiks anda võimaluse jäädvustada, mida inimesed unes näevad. Kas selline masin on olemas? Kas mõtteid on võimalik lugeda? Sellest pajatab artiklis „Kas mõtteid on võimalik lugeda?“ Annika Kask.

Lisaks kaunviljadele on põhjust sel aastal rääkida ka merekultuurist. 2016. aasta on ju Eestis kuulutatud merekultuuriaastaks. Arutlusega „Merekultuur, selle olemus ja võlu“ aitab lugeja nägu merekultuuri olemust mõtestades mere poole pöörata Horisondi põlisautor, merearheoloog Vello Mäss.

Horisondi värskes numbris jätkub „Kosmosekroonika” ja samuti „Sõna lugu”, milles keelemees Udo Uibo tutvustab sõna „liisuma” eesti keelde tulekut. „Igameheteaduses” kutsutakse üles planeete otsima; „Ahhaa!“ selgitab tähistaeva muutumist ajas; „Huvitavas Venemaas“ on keisrinna Anna prominentsed õuenarrid; „Muuseumipärl“ selgitab, kuidas karust kui kardetud kiskjast sai kaisulelu; „Dokument kõneleb“ räägib Lennart Meri näitel isiku rollist ajaloo keerdkäikude mõjutajana. Lisaks saab lugeda kunstnik Jüri Ojaveri mõtteid endast ja teadusest, Eesti laste jõuproovidest olümpiaadidel ning ragistada aju kujundite heksaminodeks jagamisega.

Värske digiajakirja leiab meie e-poest.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Enigma 1. vooru auhinna võitis Vladimir Jaanimägi

Esimese vooru kaks esimest ülesannet olid lihtsad, kolmas ehk...

Kodus ja võõrsil: paiga- ja rännukirjeldused ühe kaugsõidukapteni eluloo näitel

MARILYN MÄGI Ligi viiel aastakümnel, mis möödus 20. sajandil Nõukogude...

Autobiograafiliste allikate kogumine Eesti kultuuriloolises arhiivis

MAARJA HOLLO Üks Eesti kultuuriloolise arhiivi eesmärk on olnud koondada...