Eesti Looduse fotovõistlus
1/2006Metsanädal
Metsanädal “Mets muutub ja muudab”

Tavapäraselt aprillis Tartu maamessiga ühel ajal toimunud metsanädal nihkub tänavu looduskaitsekuusse: metsanädalat peetakse 8.–14. mail. Eesti metsaselts küll osaleb maamessil ja tutvustab seal metsanädala kava, kuid aktiivne tegevus jääb maikuusse. Metsaseltsi president Kaupo Ilmet põhjendab valikut nõnda: “Aprilli ilmad on veel heitlikud, aga mais saavad juba kindlasti kõik ka ise metsa istutama minna. 1928. aastal toimunud esimene metsapäev, millest sai alguse Eesti metsaistutamistalgute tava, oli ju ka maikuus.”
Tänavune metsapealinn on Kunda. Seal avatakse metsanädal 8. mail. Avamisele oodatakse ka president Arnold Rüütlit. Liputseremooniale, kus senine metsapealinn Kilingi-Nõmme annab lipu üle Kundale, järgneb päevakohane seminar Kunda linna klubis. Seminari teemakäsitlus lähtub metsanädala motost „Mets muutub ja muudab”. Moto rõhutab, et tänavuse metsanädala põhirõhk on metsakasutusel. Kundas on, millest rääkida. Juunis avatav haavapuidumassitehas väärtustab haaba, mida on Eestis tarbepuiduna senini vähe kasutatud. Enamik haavapuitu veeti sadamate kaudu ümarpuiduna välja. Metsamehed mäletavad veel sedagi aega, mil haavas nähti peaaegu et metsaumbrohtu või heal juhul vaid küttepuud. Tänu suurinvesteeringule väheneb ümarpuidu väljavedu, luuakse uued töökohad ja see kõik muudab ka meie suhtumist haavasse. Kindlasti ei vaja uus tehas lendorava pesapuid. Et näitlikustada haava tähtsuse muutumist, tuuakse Sagadi metsakeskusest Kundasse ka näitus haavapuust.
Seminarile järgnevad ekskursioonid, mille käigus tutvutakse Kunda ja selle lähiümbrusega. Päev lõpetatakse talgutega Kunda rekultiveeritud prügimäel, kus alustatakse haljastuse rajamist. Projekt on valmimas ja selle alusel hangitakse istutusmaterjal. Pakkudes istutusmaterjali, annavad metsamehed oma panuse Kunda roheliseks linnaks saamise programmi.
Metsanädalal korraldatakse juba tavaks saanud raadiomänge. Peale selle on kavas metsa- ja loodusfilmide programm kinos Sõprus ja orienteerumismäng õpilastele. Metsanädala kavas on tähtis koht maakonna üritustel. Toimuvad piirkondlikud erametsapäevad. Maikuu võimaldab kõigil istutada oma puu, oma metsa või korraldada muid põnevaid üritusi looduses.
Reedel, 12. mail kogunevad metsamehed Tartusse, kus peetakse metsakonverents “Eesti metsanduse visioon aastani 2015”. Meie metsandus on tihedalt seotud naabritega ja seetõttu on mõistlik kutsuda appi arutlema naabrid Soomest. Esinejail on nii Soome kui ka Euroopa visiooniuuringu ja metsastrateegia väljatöötamise kogemus. Ühtlasi vahetatakse metsakonverentsil mõtteid globaliseerumise, tööhõive ja metsaklastri üle.Hendrik Relve

Loe kommentaare (1)
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet