Eesti Looduse fotovõistlus
4/2002Sealt Metsast
Suurbritannia on Euroopa metsavaesemaid riike

Keskkonnarühmituse Woodland Trust tehtud uurimusest selgub, et Euroopa metsavaesemate piirkondade hulka kuuluvad Inglismaa ja Põhja- Iirimaa. Inglismaa territooriumist on puudega kaetud vaid 8 protsenti ja Põhja-Iirimaast 6,1 protsenti.
Keskkonnakaitsjate kinnitusel on Suurbritannia teiste Euroopa riikidega võrreldes üsna lage. Näiteks Saksamaast on puudega kaetud 30 protsenti. Prantsusmaast on metsa all 28, Hispaaniast 29 ja Itaaliast ning Kreekast 33 protsenti. Paljudes teistes Euroopa riikides on vastav näitaja veelgi suurem.
Woodland Trusti aktivistide hinnangul ilmneb uurimistulemustest, et on ülim aeg hakata Inglismaal ja Põhja-Iirimaal puid istutama. Rühmituse kinnitusel aitaks kiire metsaistutamine kaitsta kohalikke linnuliike ning parandaks sotsiaalseid tingimusi Inglismaa ja Põhja-Iirimaa linnades.
Keskkonnakaitsjad on veendunud, et istutada tuleb just kohalikke liike, näiteks tamme. Metsapiir tuleb loodusesõprade hinnangul tuua linnale võimalikult lähedale ning istutustööd peaksid algama juba äärelinnades.
Kunagi laiusid suured metsad peaaegu kogu Inglismaal. On ka teada, mis liiki puud neis metsades kasvasid. Samasuguseid metsi loodavadki Woodland Trusti liikmed Inglismaal ja Põhja-Iirimaal uuesti kasvama panna. Aktivistide sõnul tuleks esmajoones istutada laialehiseid puid, eriti tammi, sest nende varjus saavad ohustamatult kasvada kogu Suurbritanniale omased taimeliigid ning tegutseda loomad. Ohjeldada tuleks okaspuumetsi, mis moodustavad praegu suurema osa Suurbritannia metsadest, kuid mis pole Briti saartele ajalooliselt omased.
Looduskaitsjad on veendunud, et linnalähedased ja kohati linna ulatuvad noored metsad aitavad lahendada mitmeid sotsiaalprobleeme. Mets pakub linlastele võimalusi taastuda ja veeta vaba aega, vähendades nõnda stressi ja kuritegevust. Uurimused on näidanud, et puistutes asuvates haiglates tunnevad patsiendid end paremini ja tervenevad kiiremini. Seega on metsadel otsene seos tervishoiuga. Ning muidugi toodavad metsad hapnikku ja seovad kasvuhoonegaase.Roheline Värav

Artiklile ei ole kommentaare
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: 
Serverit teenindab EENet