TÖÖJUHEND | PlutoF GO, nutikas abiline loodushuvilistele

Kuupäev:

Tekst: KRISTJAN ADOJAAN

Aastate eest läks süstemaatiliselt vaatlusi tegev loodushuviline metsa, üle õla välitasku, milles oli paar välimäärajat, päevinäinud märkmik ja harilik pliiats. Praegusajal on lisandunud uusi abivahendeid, mis aitavad loodust tundma õppida, andmeid koguda ja teadus- ja harrastusteaduse projektides osaleda.

Nendel eesmärkidel on loodud nii ülemaailmse levikuga kui ka piirkondlikke nutirakendusi, mida kasutab märkimisväärne hulk inimesi, kes on andnud mahuka panuse andmekogumisse. Digiandmete ühes suures eelises ei kahtle keegi: neid saab hetkega jagada huviliskonnaga üle maailma. Nüüd aitab uudishimu kiiremini rahuldada ka tehisarul põhinev määramisabi.

PlutoF GO

Tartu ülikooli loodusmuuseumi elurikkuse informaatika töörühm on loonud veebipõhise elurikkuse ühtse andmeruumi PlutoF. Et kasutada seda välitöödel, on ülikooli hargettevõte Cloudberry Solutions välja arendanud nutirakenduse PlutoF GO. Üks aastakümnete eest alanud arendustöö eestvedaja akadeemik Urmas Kõljalg on öelnud, et PlutoF sai alguse enda vajadusest hallata andmeid, seega on bioloogid selle loonud kõigile eluteaduste uurijatele. Seeme on langenud viljakale pinnasele: praeguseks kasutavad PlutoFi töölauda paljud teadusrühmad maailmas mitmesuguste andmete haldamiseks eluteaduse eri valdkondades, peale loodusvaatlejate on ta harrastusteadlaste ning kooliõpilaste ja õpetajate abivahend.

PlutoF-i keskne andmeüksus on tõendatud taksoni leidumine, lihtsamalt öeldes: kindlaks määratud liigi isendi viibimine konkreetsel ajal konkreetses kohas. Tõendamise alus võib olla nii inimese kui ka aparaadi tehtud vaatlus, keskkonnaproov, DNA või ajalooline eksemplar kogus või kirjandusallikas. Praegu on PlutoF-is tallel üle20 miljoni andmekirje, mis täiendavad nii ülemaailmset elurikkuse andmevõrgustikku GBIF.org kui ka Eesti loodushuvilistele mõeldud portaali eElurikkus teavet.

• PlutoF töölaud avaneb veebibrauseris aadressil plutof.ut.ee/et.

• PlutoF GO saab paigaldada nutiseadme rakenduste poest, otseviited leiab veebilehelt plutof.ut.ee/go.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

NUPUTA: aasta muld klibumuld

2025. aasta muld on klibumuld. Pikemalt on klibumullast kirjutatud...

PANIN TÄHELE | Hiigelkibuvits Tallinnas

2023. aasta 15. veebruaril leidsin Tallinnast Lasnamäelt hiiglase kasvu...

Malaariaravimitest haigust ennetavate vaktsiinideni

Sulev Ingerpuu Malaaria on haigus, mida levitavad Anopheles’e perekonda kuuluvad sääsed....

PANIN TÄHELE | Kas Eesti kõrgeim kadakas kasvab Alam-Pedjal?

Küllap on enamikule, kes Alam-Pedja looduskaitsealal käinud, tuttav Palupõhja...