Esileht Raadiosaated

Raadiosaated

Loodusajakirja raadiosaated

Raadio Kuku saade “Loodusajakiri” on järjepidevalt eetris olnud alates 2007. aastast. Esimeste saadete autor oli toonane ajakirja Horisont toimetaja Toomas Tiivel. Samal aastal võttis saate juhtimise üle pika raadiotöö kogemusega MTÜ Loodusajakirja sõnumitoimetaja Toomas Jüriado, ajakirja Eesti Mets tutvustas kuni 2015. aasta lõpuni Eesti Metsa peatoimetaja Henrik Relve. Alates 2018. aasta suvest on “Loodusajakirja” saatejuht Tiiu Rööp. 2008. aastast on saated järelkuulatavad ka raadio Kuku taskuhäälingus.

2020 saated

Loodusajakiri 2020-07-30

Avaldatud: 30. juuli 2020

Ajakirja Eesti Mets suvenumbrist saab lugeda Lüllemäel asuvast restoranist, mille kontseptsioon on nii omanäoline, et kutsusime saatesse külla Kolme Sõsara Hõrgutiste idee autori Triin Visseli ja ülemkoka Kerti Visseli. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-07-23

Avaldatud: 23. juuli 2020

Ajakirja Horisont värskest numbrist saab lugeda nii Peeter I peatumisest Vastseliina mõisas kui mobiilpositsioneerimisest, aga ka ootamatust leiust tumeaine otsingul, polkovniku lese sündroomist, tuberkuloositekitaja salarelvast ning putukate kuumataju mõistatusest. Ajakirja tutvustab Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt.

Loodusajakiri 20

Loodusajakiri 2020-07-16

Avaldatud: 16. juuli 2020

Ajakirja Eesti Loodus juulinumbrist saab lugeda ülevaadet Eesti herilastest. Saates on külas artikli autor, kiletiivaliste asjatundja Villu Soon, kellega räägime ühiseluliste herilaselaadsete haplodiploidsest soo määramise mehhanismist ning ämblikke jahtivatest liivaherilastest. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-07-09

Avaldatud: 9. juuli 2020

Ajakirjas Horisont ilmub artiklite sari „Looduse varjatud vastupanu“. Saates on külas üks sarja autoritest, loomaökoloog Tuul Sepp, kellega räägime kolmest teest, mida liigid kasutavad väljasuremise vältimiseks; hakkidest kui suurepärasest fenotüüpilise plastilisuse näitest ja linnalindude mikrobioota võimalikest muutustest. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-07-02

Avaldatud: 2. juuli 2020

Ajakirja Eesti Loodus juulinumbrist saab lugeda Eestis elavatest herilastest ja helendavatest seentest; intervjuud kahepaiksete uurija Riinu Rannapiga; inimeste ja madude konfliktist Indias; linnajõgedest ning Kolga-Jaanist. Lisaks leiab ajakirjast nõuandeid koduaia elurikkuse suurendamiseks ja üleskutse otsida haruldasi taimeliike. Ajakirja tutvustab MTÜ Loodusajakiri tegevjuht Riho Kinks. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-06-25

Avaldatud: 25. juuni 2020

Ajakirja Horisont mai-juuni numbri kaaneartikli teemaks on viirused inimese kallal. Loodusajakirja raadiosaates on külas loo autor, molekulaarbioloog Ülar Allas, kellelt uurime, miks viiruseid ei peeta elusorganismideks; mis on viimase kümnendi suurimad avastused viiruste vallas ning kui palju on meditsiinis praegu kasutusel onkolüütilisi viiruseid? Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-06-18

Avaldatud: 18. juuni 2020

Tutvustame ajakirja Eesti Mets suvenumbrit, mille põhiteemad on: kaitsealuste maade riigile müümine; kuuse-kooreüraski rüüste ning Eesti looduskaitse 110 aastat. Lisaks leiab ajakirjast intervjuu professor Hardi Tullusega; ajaloo ülevaate Tartu ülikooli metsaosakonnast ning artikli noorendikest kui lindude meeliselupaigast. Saates on külas ajakirja Eesti Mets peatoimetaja Kristiina Viiron. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-06-11

Avaldatud: 11. juuni 2020

Ajakirja Eesti Loodus juuninumbrist saab lugeda, kuhu nahkhiired päevaks lähevad. Saates on külas üks artikli autoritest, Rauno Kalda, kellelt kuuleme, mida teevad nahkhiirte isasloomad suvel; mis infot on nahkhiirte kohta saadud tänu kassidele ja kas nahkhiirel kui tippkiskjal on looduslikke vaenlasi. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-06-04

Avaldatud: 4. juuni 2020

Ajakirja Eesti Loodus juuninumbrist saab lugeda pikka usutlust Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidiga, aga ka linnakliimast ja soojussaare efektist ning kuusikutest; nahkhiirte päevastest varjepaikadest; Kurgja metsadest; uuest liblikaliigist ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab MTÜ Loodusajakiri tegevjuht Riho Kinks. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-05-28

Avaldatud: 28. mai 2020

Ajakirja Eesti Mets kevadnumbrist saab lugeda talupoegliku puutöö väärtustamisest ja õpetamisest; saates teeme juttu rahvusliku ehituse õpetamisest. Saatekülaliseks on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse eriala programmijuht, arhitektuuriajaloolane Leele Välja. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-05-21

Avaldatud: 21. mai 2020

Ajakirja Horisont mai-juuni numbrist saab lugeda viiruste kirjust maailmast; sada aastat vanast rahvusarhiivist; osooni kasutamisest veepuhastusjaamades; ebaharilikest ülijuhtidest; marutõvest; ilmast ja puhkusest ning paljust muustki. Saates on külas Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-05-14

Avaldatud: 14. mai 2020

Ajakirja Eesti Loodus mainumbris arutleb looduskaitseteadlane Asko Lõhmus metsauuringute lõtkude üle. Artiklist inspireerudes räägime Asko Lõhmusega metsauuringutest ning looduskaitsest. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-05-07

Avaldatud: 7. mai 2020

Looduskaitsekuine ajakiri Eesti Loodus keskendub Eesti metsadele: lugeda saab metsasõjast ja metsanduse arengukavast; püsimetsast ja vääriselupaikade jätkuinventuurist; üraskitest ning Hiiumaa matkaradadest, aga ka Rohemeetrist ning võilillest. Saates on külas ajakirja Eesti Loodus peatoimetaja Toomas Kukk. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-04-30

Avaldatud: 30. aprill 2020

Ajakirja Eesti Mets kevadnumbrist saab lugeda turberaiest: miks turbepuud takistavad noorte puude kasvu; millised taimed kasvavad kiiremini, kas külvatud või istutatud ning miks turberaie ei sobi üherindelises kuusikus. Saates on külas artikli autor, EMÜ metsanduse doktorant Martin Tishler. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-04-23

Avaldatud: 23. aprill 2020

Ajakirja Eesti Loodus aprillinumbris kirjutab Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur Elin Sild lammastest ja borderkollist. Ka saates räägime borderkollist, nutikast ja tegutsemisaldist koerast, ning Kihnu maalambast, targast ja põlisest lambatõust. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-04-16

Avaldatud 16. aprill 2020

Molekulaarbioloog Ülar Allas kirjutab ajakirja Eesti Loodus aprillinumbris tehisliha võimalustest. Kutsusime Ülar Allase Loodusajakirja raadiosaatesse külla, et uurida, millal võiksime toidupoest tehisliha osta ning kas loomaõiguste eest seisjad soosivad tehisliha tööstuslikku tootmist. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-04-09

Avaldatud: 9. aprill 2020

Ajakirja Horisont märtsi-aprilli numbrist saab lugeda hääbuvast Vepsamaast. Saates on külas artikli autor, etnoloog ja ajaloolane Indrek Jääts, kellega räägime vepsa keelest, vepslaste elust Nõukogude Liidu ajal ning tulevikuperspektiividest. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-04-02

Avaldatud: 2. aprill 2020

Ajakirja Eesti Loodus aprillinumber keskendub meie põlistõugudele, kuid lugeda saab ka lihatootmise keskkonnamõjudest, tehislihast, borderkollist, putukatest kui inimese põlisest toidust, ilmarekorditest ning karulaugust. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-03-26

Avaldatud: 26. märts 2020

Stuudios on külas Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt, kaasas ajakirja värske, märtsi-aprilli number, millest saab lugeda nii seljaajutraumade võimalikust ravist; veekriisist; linnaloomade sugulisest valikust; Schrödingeri kassi paradoksist kui ka Vepsamaast; samuti intervjuud Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivi juhi Risto Järvega. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-03-19

Avaldatud: 19. märts 2020

Ajakirja Eesti Mets kevadnumbrist saab lugeda nii uudsest Bioatlasest kui ka arutelu huntide, karude, põtrade ja metskitsede arvukuse teemal; samuti pikemat usutlust Ülo Viilupiga ning Eesti maaülikoolis läbi viidud turberaie uuringust. Ajakirja tutvustab Eesti Metsa peatoimetaja Kristiina Viiron. Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-03-12

Avaldatud: 12. märts 2020

Ajakirja Eesti Loodus märtsinumbrist saab lugeda šaakalist, uustulnukast Põhja-Euroopas. Saates on külas Peep Männil Keskkonnaagentuurist, kellelt uurime, miks šaakal on viimastel aastakümnetel asustanud uusi regioone; kas Eestis leidub šaakali jaoks elupaiku ning kas sarnaselt linnarebastele võiksid linnaeluga kohaneda ka šaakalid? Saadet juhib Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-03-05

Avaldatud: 5. märts 2020

Ajakirja Eesti Loodus märtsinumber keskendub imetajatele. Lugeda saab nii Eesti imetajafauna uutest liikidest, kellest põhjalikumalt peatutakse šaakalil, väike-vesimutil ja metslemmingul kui ka karuga seotud muistenditest. Lisaks kirjutatakse 40-aastasest Eesti terioloogia seltsist; Ahvenamaast; Eesti kõige kulukamatest ilmarekorditest ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-02-27

Avaldatud: 27. veebruar 2020

Ajakirja Eesti Mets talvenumbrist saab lugeda, kuidas metsast on võimalik raha välja tuua mitmel erineval moel, keskendudes mittepuidulistele metsasaadustele. Saates räägime mustikatest kui ühest metsa kõrvalsaadusest. Külas on TÜ looduskaitsebioloogia teadur Liina Remm, kes on uurinud mustikakorjajaid Eestis. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-02-20

Avaldatud: 20. veebruar 2020

Saates on külas TÜ loodusressursside õppetooli doktorant Triin Kaasiku. Räägime, kes kuuluvad niidukahlajate linnurühma; kes käivad nende pesi rüüstamas ja miks oleks niidukahlajate elu parem, kui Eestis oleks rohkem hunte. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-02-13

Avaldatud: 13. veebruar 2020

Kahes järjestikuses ajakirja Horisont numbris kirjutavad astronoom Tõnu Viik ja geodeesiateadlane Jüri Randjärv Struve ja Tenneri teekonnast maa kuju mõõtmiseni. Saates on külas Tõnu Viik, kellelt kuuleme, kelle eestvedamisel jõudis Struve geodeetiline kaar maailma kultuuripärandi nimistusse ja kuidas Auvere mõisavalitseja pojast Carl Tennerist sai oluline Tsaari-Venemaa topograafia arendaja. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-02-06

Avaldatud: 6. veebruar 2020

Ajakirja Eesti Loodus veebruarinumber on merekeskne: lugeda saab põhjalikku ülevaadet Fabian Gottlieb von Bellingshauseni ekspeditsioonist Lõuna-Jäämerele; Eesti mereala tuleviku kavandamisest; nahkhiireuuringutest merel; mereheinakoosluste taastamisest rannikumeres, aga ka niidukahlajate arvukuse langusest. Ajakirjast leiab ka pikema intervjuu hülgeuurija Ivar Jüssiga. Saatekülaliseks on Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk.

Loodusajakiri 2020-01-30

Avaldatud: 30. jaanuar 2020

Ajakirja Eesti Mets talvenumbris kirjutatakse 200-aastasest Vardi loometsast. Saates räägime loometsadest laiemalt: millist metsa nimetatakse loometsaks; mille poolest erinevad leesika-, kastiku- ja lubikaloo; millal tehti Eestis loopealsete metsastamiskatseid ja mida on neist katsetest õppida. Saates on külas Tartu ülikooli maastikuökoloogia ja keskkonnakaitse teadur Anneli Palo. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-01-23

Avaldatud: 23. jaanuar 2020

Ajakirja Horisont jaanuari-veebruarinumber on lugejavalmis: ajakirjas kirjutatakse Tartu rahulepingust ja Kihnu kultuuriruumist; eesti päritolu geodeedist Carl Friedrich Tennerist; eSwatinist ning umhlangast; ökoloogilistest lõksudest ehk meelitavatest mülgastest, aga ka müüonist. Intervjuust TTÜ analüütilise keemia kaasprofessori Riina Aavaga saab teadmisi supramolekulaarsest keemiast. Ajakirja tutvustab Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt.

Loodusajakiri 2020-01-16

Avaldatud: 16. jaanuar 2020

Saates on külas Eesti ornitoloogiaühingu juht Margus Ots, kellega räägime aasta linnust – tuttpütist ning lääne-pöialpoisist, kes veel eelmisel sajandil oli Eestis üliharuldane külaline.

Loodusajakiri 2020-01-09

Avaldatud: 9. jaanuar 2020

Ajakirja Horisont 2019. aasta 6. numbrist saab lugeda elust radooniohtlikus keskkonnas. Radoonist räägime ka saates: uurime, mida teadlastelt radooniga seoses enim küsitakse; kuidas soomlased radoonikindlaid maju ehitavad ja kas kodune radooniandur on ulme või reaalselt vajalik seade. Saatekülaliseks on Tallinna tehnikakõrgkooli dotsent Rein Koch. Saatejuht on Tiiu Rööp.

Loodusajakiri 2020-01-02

Avaldatud: 2. jaanuar 2020

Ajakirja Eesti Loodus jaanuarinumber keskendub aasta olenditele: tutvustatakse aasta lindu, puud, sammalt, seent, liblikat ja orhideed. Veel saab ajakirjast lugeda ohu- ja allikarikkast Kavilda ürgorust; suur-konnakotka elust-olust Valgevenes; lääne-pöialpoisist, kellest on saanud Eesti „püsielanik“; pikemat intervjuud samblateadlase Nele Ingerpuuga ning paljust muustki huvitavast. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk. Saatejuht on Tiiu Rööp.

 

banner