Esileht Raadiosaated

Raadiosaated

Loodusajakirja raadiosaated

Raadio Kuku saade “Loodusajakiri” on järjepidevalt eetris olnud alates 2007. aastast. Esimeste saadete autor oli toonane ajakirja Horisont toimetaja Toomas Tiivel. Samal aastal võttis saate juhtimise üle pika raadiotöö kogemusega MTÜ Loodusajakirja sõnumitoimetaja Toomas Jüriado, ajakirja Eesti Mets tutvustas kuni 2015. aasta lõpuni Eesti Metsa peatoimetaja Henrik Relve. Alates 2018. aasta suvest on “Loodusajakirja” saatejuht Tiiu Rööp. 2008. aastast on saated järelkuulatavad ka raadio Kuku taskuhäälingus.

2019 saated

Loodusajakiri 2019-06-13

Avaldatud: 13. juuni 2019

Ajakirja Eesti Loodus juuninumbris kirjutab entomoloog Villu Soon Eesti mesilastest. Kutsusime ta saatesse külla – mesilastest rääkima. Saame teada, umbes kui palju mesilaseliike Eestis elab; kuidas elavad erakelulised mesilased ja kes teeb oma pesa tühjaks jäänud teokarpi.

 

Loodusajakiri 2019-06-06

Avaldatud: 06. juuni 2019

Eesti Loodus juuninumber keskendub loodusvaatluse-teemale. Ajakirjast leiab ülevaate määrajatest, teatmikest, portaalidest ja nutirakendustest, mis abistavad loodusvaatlejat; Veljo Runneli artikli „Kas looduse vaatlemine on harrastus või teadus?“; rikkaliku fotomaterjaliga illustreeritud loo Eesti mesilastest; Juhan Javoiši intervjuu keskkonnaekspert Kristjan Piirimäega ja palju muudki. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk.

 

Loodusajakiri 2019-05-30

Avaldatud: 30. mai 2019

Ajakirja Eesti Mets kevadnumber teeb ülevaate vääriselupaikade inventeerimise hetkeseisust. Saates on külas Eesti loodusuurijate seltsi vääriselupaikade inventeerija ja projektijuht Renno Nellis, kellega räägime vääriselupaikade säilimise olulisusest.

Loodusajakiri 2019-05-23

Avaldatud: 23. mai 2019

Ajakirja Horisont trükilõhnalisest mai-juuni numbrist saab lugeda vaktsineerimisest; kunagisest võimsast, tänaseks unustusse vajunud Kušaani riigist; *kole-härrast *ehk koolerast; Eesti maavaradest ja nende kaevandamise tulevikuvaadetest; koloniaalsest Kuramaast ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab Horisondi peatoimetaja Ulvar Käärt.

Loodusajakiri 2019-05-16

Avaldatud: 16. mai 2019

Ajakirja Eesti Loodus maikuu number keskendub meie saartele; ajakirja kiiluvees sõudes räägime mere-, jõe- ja järvesaartest ning inimestest-saareelanikest. Saates on külas TÜ Eesti geograafia dotsent Taavi Pae.

Loodusajakiri 2019-05-09

Avaldatud: 09. mai 2019

Ajakirja Eesti Mets kevadnumbrist saab lugeda harvesteri teemalist debatti: loo autor Ain Alvela on vahendanud erinevaid vaatenurki ja arvamusi. Artiklist inspireerituna räägime saates harvesterist kui masinast, mis on metsatöid hõlbustanud ja väga palju ohutumaks muutnud. Külas on Andres Müürisepp Timberbalt OÜ-st.

Loodusajakiri 2019-05-02

Avaldatud: 02. mai 2019

Ajakirja Eesti Loodus maikuu number keskendub saartele: Eesti suurimale omapärale. Lugeda saab nii ülevaadet sellest, millal ilmusid Lääne-Eesti saared maailmakaartidele kui ka Väikese väina tammiga seotud muredest. Veel leiab ajakirjast Saaremaa süvasadama retrospektiivi; intervjuu Lääne-Eesti saarestiku biosfäärikaitseala toimimisest; kirjelduse, kuidas Tartu loodusmajas õpitakse loodushoidlikult matkama ning õpetussõnad, mis aitavad üksikul saarel ellu jääda. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk.

Loodusajakiri 2019-04-25

Avaldatud: 25. aprill 2019

Ajakirja Horisont märtsi-aprilli number keskendub keskaegse Eesti linnaelule. Saates on külas Arvi Haak, Tartu linnamuuseumi arheoloog ja Tartu ülikooli teadur, kellega räägime Tartust 13. sajandil: uurime, kui suurel alal linn toona asus; kui palju võis olla linnaelanikke ja mis valdkondades tegutseti.

Loodusajakiri 2019-04-18

Avaldatud: 18. aprill 2019

Ajakirja Eesti Loodus aprillinumber on fookusesse võtnud loodushoidliku kodu, kuid lugeda saab ka rohelise kontori sertifikaati omavast Tartu loodusmajast. Saates räägime Tartu loodusmaja juhataja Janika Ruusmaaga, milliseid keskkonda säästvaid lahendusi nende majas kasutatakse.

 

Loodusajakiri 2019-04-11

Avaldatud: 11. aprill 2019

Ajakirja Eesti Loodus aprillinumber keskendub loodushoidliku kodu teemale: saab lugeda, mida tähendab ökoloogiline ehitus; kuidas kasutada pilliroogu, põhku või lina hoonete soojustamisel; kirjutatakse ka haljaskatustest ja põlistest taluaia taimedest ning paljust muustki. Ajakirja tutvustab MTÜ Loodusajakiri vastutav väljaandja Riho Kinks.

 

Loodusajakiri 2019-04-04

Avaldatud: 04. aprill 2019

Ajakirja Eesti Mets kevadnumbrist saab lugeda usutlust Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu juhatuse esimehe Jaak Niguliga; vääriselupaikade inventeerimisest; debatti harvesteri teemal; hundi arvukuse geneetilisest uuringust ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab Eesti Metsa peatoimetaja Kristiina Viiron.

 

Loodusajakiri 2019-03-28

Avaldatud: 28. märts 2019

Ajakirja Eesti Loodus märtsinumbrist saab lugeda, mida tuleb silmas pidada eksootilise lemmiklooma soetamisel. Saates räägime lemmikloomakaubandusest ja looduskaitsest; külas on keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna peaspetsialist Kadri Alasi.

Loodusajakiri 2019-03-21

Avaldatud: 21. märts 2019

Ajakirja Horisont märtsi-aprilli number on keskendunud keskajale Eestimaal: lugeda saab nii Tallinna algusest kui keskaegse Tartu esimesest aastasajast; kohaliku kulinaaria tähtedest ning Michel Sittowi emast, aga ka Dannebrogi legendist. Ajakirja tutvustab Helen Rohtmets-Aasa.

Loodusajakiri 2019-03-14

Avaldatud: 14. märts 2019

Ajakirja Eesti Loodus märtsinumber keskendub võõrliikidega seotud probleemidele: lugeda saab tulnukliikidest Läänemeres; euroopa naaritsa käekäigust Hiiumaal; eksootiliste lemmikloomadega reisimisest; pukspuuleedikust – uuest võõrliigist Eestis ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab Toomas Kukk, Eesti Looduse peatoimetaja.

Loodusajakiri 2019-03-07

Avaldatud: 7. märts 2019

Saates on külas Eesti maaülikooli teadur Tiia Drenkhan, kes koos kaasautoritega annab ajakirja Eesti Mets talvenumbris ülevaate juuremädanike levikust männikutes. Räägime uutest metsapatogeenidest ja harilikust männikärsakast ning biotõrje preparaadist ROTSTOP.

Loodusajakiri 2019-02-28

Avaldatud: 28. veebruar 2019

Külas on bioloog ja loodusfotograaf Urmas Tartes, kelle tööjuhendi „Kuidas pildistada lumiseid maastikke?“ leiab ajakirja Eesti Loodus veebruarinumbrist. Saates räägime putukatest, keda tasub praegu loodusesse otsima minna – surusääskedest ja kääbusämblikest ning saame teada, keda võib pidada putukamaailma kevadekuulutajaks.

Loodusajakiri 2019-02-21

Avaldatud: 21. veebruar 2019

Ajakirja Eesti Loodus veebruarinumber on keskendunud põhjamaistele rõõmudele: lumele ja jääle. Lugeda saab vetikatest, kes värvivad merevett; pisiimetajate vilkast lumealusest elust; fotograafid Urmas Tartes ja Eero Luuk annavad nõu, kuidas teha häid talve- ja lumehelbefotosid ning atmosfäärifüüsik Piia Post sedastab, et kliimamuutustest aru saamiseks tuleb tunda füüsika põhitõdesid. Ajakirja tutvustab Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk.

Loodusajakiri 2019-02-14

Avaldatud: 14. veebruar 2019

Ajakirja Horisont jaanuari-veebruari numbris kirjutab TÜ loomaökoloogia teadur Tuul Sepp linnastumise mõjust elusloodusele. Saates räägime, miks mõned loomad sobituvad linnaeluks paremini kui teised; kas ja kus uuritakse linnaloomade tervist ning kuidas laisk aednik soodustab liigirikkama elukeskkonna teket.

Loodusajakiri 2019-02-07

Avaldatud: 7. veebruar 2019

Ajakirja Eesti Loodus jaanuarinumbris kirjutab puuviljateadlane Kalju Kask toidutaimede geeneetiliste varamute kujunemisest ja Teravmägede geenipangast. Saates on külas Eesti taimekasvatuse instituudi geenipanga juhataja Külli Annamaa, kes räägib, kuidas Jõgeval toidutaimede seemneid säilitatakse ning kus säilitatakse Eestis aretatud puuviljakultuure ja kartulisorte. Eraldi pöörame tähelepanu rahvaselektsioonisortidele.

Loodusajakiri 2019-01-31

Ajakirja Eesti Loodus jaanuarinumbrist saab lugeda loodusteaduslikest kollektsioonidest Eestis, geenivaramust, Teravmägede geenipangast, arheozooloogiast ja paljust muustki. Ajakirja tutvustab peatoimetaja Toomas Kukk.

Loodusajakiri 2019-01-24

Ajakirja Eesti Mets talvenumbris kirjutatakse rahvusvahelisest projektist „Märgalaviljelus Baltimaades“. 2018. aasta septembris käis rühm Eesti, Läti ja Leedu teadlasi ning ametnikke õppereisil Saksamaal ja Hollandis tutvumas sealsete märgalametsanduse kogemustega. Saates on külas Eestimaa Looduse Fondi märgalade programmi juht Jüri-Ott Salm.

Loodusajakiri 2019-01-17

Ajakirja Horisont selle aasta esimesest numbrist saab lugeda, kes on sõna kahur autor; mida võimaldab elektrooniline hoiatussüsteem Sille; kuidas uued energiatõhususe nõuded mõjutavad arhitektide tööd; miks osa loomi eelistab linnaelu ja tänu millele on säilinud Võrumaa omanäolisus. Ajakirja sisu tutvustab Ulvar Käärt, Horisondi peatoimetaja.

Loodusajakiri 2019-01-10

Avaldatud: 10. jaanuar 2019

Ajakirja Eesti Loodus detsembrinumbrist saab lugeda meie mere- ja rannikukultuuri olukorrast: artikli autorid nendivad, et kalapüügil põhinev elulaad on hääbumas. Kutsusime saatesse külla TÜ Eesti mereinstituudi direktori Markus Vetemaa, kellelt uurime, mida arvata rannakalanduse elujõulisusest; milline on kalavarude olukord; kas hallhülge arvukuse kasv võib suurendada kalurite-hüljeste vaheliste konfliktide teket ja kas ümarmudilat püütakse?

Loodusajakiri 2019-01-03

Avaldatud: 3. jaanuar 2019

Uue aasta esimeses Loodusajakirja raadiosaates räägime staažika raadiomehe-ajakirjaniku Toomas Jüriadoga. Uurime, kui sageli tal praegu, aktiivsest tööelust kõrvale astununa, tekib soov mikrofoni vahendusel kajastada meie ümber toimuvat; mis on tema lemmik-intervjuuteemad ja mille puhul on raske neutraalseks jääda.

 

banner