Eesti Looduse detsembrinumber tähistab eesti keele aastat!

Kuupäev:

Haridus- ja teadusministeerium on kuulutanud 2019. aasta eesti keele aastaks ja detsember on eestikeelse hariduse kuu. Keel on ka Eesti Looduse detsembrinumbri põhiteema. 

 

thumbnail of EL12_2019Toomas Kukk tutvustab, kuidas saavad taimed ja loomad eestikeelse nime. Mait Sepp meenutab Kohtla-Järve nimesaamise lugu ja Eerik Leibak vaatleb Soomaa kohanimede tekkepõhjusi. Marju Kõivupuu räägib rahvapärastest ja murdekeelsetest olendinimetustest. Ain Kallis kirjutab, et eesti keeles on rohkesti rahvapäraseid väljendeid ebameeldivate ilmaolude kohta.

Seekordne intervjuu on eesti keele ajaloo ja murrete professori akadeemik Karl Pajusaluga, kelle sõnul on keelerikkuse hoidmine on samavõrd tähtis kui loodusrikkuse hoidmine ning toetabki viimast, sest millele looduses nime paneme, seda märkame, mõtestame ja oskame kaitsta.
Detsembrinumbrist saab lugeda ka Atla alvarist, Lilli looduskeskusest ja sellest, mida teha tarbetuks muutunud raamatutega.

Marko Mägi arutleb lindude toitmise poolt- ja vastuargumentide üle. Rauno Kalda ja Oliver Kalda selgitavad, miks on talvised kooparetked ohtlikud nahkhiirtele.

„Sada rida Eesti loodusest“ on kirja pannud filmimees Joosep Matjus.

Nuputamisnurgas pakume lahendada bioloogia- ja geograafiaolümpiaadide ülesandeid.

Uue numbri digiväljaandena saad osta SIIT

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...

MAA, ILM JA MÕNDA | Ilm, taevas ja põrgu

Eestlased on alati ihanud sooja. Ka sepp Ivan Orav olevat rahul põrgu kliimaga.