Peter Higgs ja Higgsi bosoni lugu

Kuupäev:

Peter Higgs ja François Englert said oktoobri alguses füüsika Nobeli auhinna Higgsi mehhanismi avastamise eest, mille paikapidavuse kontrollimine nõudis vastava bosoni avastamist. Aga miks peaks üldse mõtlema Higgsi bosonist – osakesest, mis kaalub ülivähe ja pärast sündi kohe laguneb?
Et selgitada Higgsi bosoni auväärset rolli osakestefüüsikas, on Andi Hektor ja Kristjan Kannike kirjutanud raamatu “Higgsi bosoni lugu”, mis ilmus “Looduse raamatukogu” sarjas juba 8. raamatuna.
Autorid visandavad lugejale alustuseks füüsikute maailmast suurema pildi, peatuvad seejärel Higgsi bosoni avastamislool ja rollil ning kirjeldavad lõpuks, kuidas osakestefüüsikud tänapäeval töötavad – millised on nende laborid ja aparaadid ning kus need asuvad. Puudutamata ei jää ka Eesti osakestefüüsika käekäik.

NB! Raamat on ilmunud ka e-raamatuna!

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Mina ja teadus | Kirjanik Mehis Heinsaar

Keskkooli ajal huvitas mind põhiliselt sport. Ka kirjandite kirjutamine...

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...