Suur osa meeste viljakusprobleemidest saavad alguse juba emaüsas

Kuupäev:

Tartu ülikooli kliinikumi adroloogiakeskuse juht Margus Punab märgib märtsi-aprilli Horisondis ilmunud intervjuus, et kui ema suitsetab raseduse esimese kümne nädala jooksul, siis tema poja munandimaht ja viljakus väheneb veerandi ning testosteroonitase viiendiku jagu.

Kui tihti Teie jutule viljatusprobleemiga tullakse?

Androloogiat poleks olemas, kui meeste viljakus poleks aastail 1930–1990 arenenud riikides väga kiiresti langenud. Esimeste, 1880–1930 tehtud uuringute järgi oli meestest väheviljakaid 1–2 protsenti. Samas on viimased uuringud Taanis näidanud, et 40–50 protsenti sealsetest poistest jõuab meheikka oluliselt vähenenud viljakusega. Ehk siis viljatus ja seda põhjustavad haigused on meil, androloogidel, teema number üks. Näiteks eesnäärmepõletik, mis on Eestis tõsine probleem, põhjustab ka viljatust. Kõige noorem eesnäärmepõletikuga patsient on mul olnud 15- ja kõige vanem 91-aastane. See haigus ei sõltu sugugi vanusest.

Kui eesnäärmepõletikuga mehi on Eestis keskmiselt 17–19 protsenti, siis viljatute hulgas on neid 20–30 protsenti. Suure osa positiivsetest viljatuse ravitulemustest saame just põletike eduka raviga.

Meeste viljakuse vähenemisega käivad kaasas nii munandivähi, kusiti arenguanomaaliate ja munandi laskumishäire esinemissageduse tõus kui ka meessuguhormoonide langus. USA-s on uuringud näidanud, et iga järgneva põlvkonna meeste testosteroonitase võib samas vanuserühmas olla eelneva omast 30 protsenti madalam. See on väga kiire trend, mis mõjutab meeste bioloogiat, aga suure tõenäosusega ka ühiskonda.

Suurem osa meeste viljakusega seotud probleemidest saavad tegelikult alguse juba emaüsas olevast

keskkonnast. Inimese arengus on kolm kõige kriitilisemat perioodi, mis tuleb võimalikult hästi üle elada: esmalt üsasisene periood, mil areng on kõige intensiivsem, järgnevalt esimene eluaasta ja lõpuks puberteet. Nendel perioodidel on kõikvõimalike negatiivsete tegurite mõju võimendunud mitmekordselt, eriti loote puhul. Oleme Põhja- ja Baltimaade androloogide uurimisgrupis esimesena näidanud, et kui ema suitsetab raseduse esimese kümne nädala jooksul, siis tema poja munandimaht ja viljakus väheneb veerandi ning testosteroonitase viiendiku jagu. Sisuliselt lõikab ema vaid ühe teguriga lapse kompensatsioonireservist 20 protsenti maha. Ja ma ei usu, et see mõju avaldub üksnes munanditel – tõenäoliselt kannatab kogu lapse organism.

Mehe seemnerakud mikroskoobi all vaadatuna.
Mehe seemnerakud mikroskoobi all vaadatuna.
Viide.WIKIPEDIA

Eesti meeste ihuhädadest, tervisekäitumisest, aga ka meestest kui õrnemast sugupoolest saab pikemalt lugeda varakevadisest Horisondist.

 

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Veebiportaal “Kreutzwaldi sajand” pakub usaldusväärset kirjandusloolist teavet

MARIN LAAK Eesti kultuurilooline veeb „Kreutzwaldi sajand“ (kreutzwald.kirmus.ee) on sisupõhine...

Millest kõneleb Karl Asti diplomaadipass?

Väljavõtteid JANIKA KRONBERG Fridebert Tuglase lähedane sõber, ea- ja mõttekaaslane Karl...

Üllatusi pakkuv kunstikogu

REET MARK Kummalisel kombel on peaaegu igal muuseumil oma kunstikogu....

Eesti kultuuriloolise arhiivi fotokogu kujunemine ja kogumistöö

VILVE ASMER Eesti kultuuriloolise arhiivi (EKLA) fotokogu sai alguse vajadusest...