AASTA LIBLIKAS | ROHE-SAMBLIKUÖÖLANE

Kuupäev:

Tekst: ALEKSANDER POTOTSKI, RISTO HAVERINEN, ITI JÜRJENDAL

Samblikuöölased (perekond Victrix) on pruunikashallid ja rohekad liblikad Bryophila sugukonnast. Neid on kirjeldatud ligi nelikümmend liiki ning nad on koondatud viite alamperekonda. Samblikuöölase perekonda kuuluvad liigid on palearktilise levikuga Pürenee poolsaarelt kuni Taga-Baikali, Mongoolia ja Kesk-Hiina mägedeni [4].

LIBLIKAS TOITUB SAMBLIKEST

Perekonna ainus teadaolev liik Eestis on umbes kolmesentimeetrise siruulatusega ja eluviisilt salapärane rohe-samblikuöölane (Victrix umovii). Teda on harvadel juhtudel nähtud Kagu-Eestis, viimati Piusa jõeoru vanade männimetsade niiskemates servades.

Liblikat on vähe märgatud muu hulgas seetõttu, et liikide nappuse tõttu ei paelu kõnealuse liigi elupaik putukahuviliste tähelepanu ning seal käiakse harvem.

Tabav liiginimetus viitab, et rohe-samblikuöölane on seotud samblikega: need on tema röövikute toit. Kuna teadaolevalt ei ole rohe-samblikuöölase röövikuid seni looduses kunagi nähtud, on ebaselgeks jäänud röövikule toiduks sobiva sambliku liik. Arvatavasti on selleks mõni niinimetatud puuhabe – habet meenutav rippuva tallusega samblik. Sellised tuntumad samblikuperekonnad on Eestis habesamblik (Usnea) ja narmassamblik (Bryoria), kuid sedalaadi perekondi on teisigi.

Rootsis tehisoludes liblikalt saadud munadest kasvatatud rohe-samblikuöölase vast koorunud röövikud eelistasid toiduks oksa-tuustsamblikku (Alectoria sarmentosa) [1, 5]. See liik kasvab vähearvukana Eestiski ja on harulduse tõttu kaitse all.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

SEIK| Meie loodusteaduste suurkujud on jõudnud postmarkidele

Tekst: JUHANI PÜTTSEPP Fotod: Ingmar Muusikus Ajakirjas Eesti Loodus on...

Puisniitude vaimne kultuuripärand

Tekst: MEELI MESIPUU Fotod: Jüri Metssalu Tekst: MEELI...

Maailma mahepõllumajandus

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Kuidas kujundada kahjurikindlat põllumajandusmaastikku

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri