Taanist on leitud maailma vanim siil

Kuupäev:

Harilik siil
Siilid võivad elada tunduvalt vanemaks, kui seni arvatud, näitas Taanis tehtud põhjalik uuring Foto: Tauno Erik / Wikimedia Commons

Silkeborgi linna lähedal elanud harilik siil (Erinaceus europaeus) nimega Thorvald osutus 16 aastat vanaks.

Thorvaldi vanus tehti kindlaks Taani siiliuuringuprojekti käigus. Ligi nelisada vabatahtlikku kogusid siilikorjuseid ja seejärel määrati hukkunud loomade vanus lõualuude luuümbrise kasvurõngaste järgi.

Peaaegu 700 uuritud siili seas oli Thorvald vanim, ta edestas liigi senise eluearekordi seitsme aastaga. Samas valimis olid ka 13 ja 11 aasta vanused siilid. Keskmiselt olid hukkunud loomad siiski ainult kaheaastased. Ligi kolmandiku elu sai otsa enne esimest sünnipäeva. Üle poole okaskeradest sai surma liikluses.

Uurimuse autorid oletavad, et siilid peavad nooruses õppima, kuidas hoiduda röövloomade eest ja jääda ellu sõiduteed ületades Kui need tarkused on selged ja elutingimused head, võivad nad elada väga vanaks ja saada palju järglasi.

Huvitaval kombel elasid emased siilid isastest keskmiselt vähem, mis on imetajate puhul pigem ebatavaline. Ilmselt peituvad põhjused liigi eluviisis: siilid pole territoriaalsed loomad, isased ei võitle omavahel, samas ei aita nad ka poegi kasvatada.

Ootamatult selgus seegi, et sugulusristumine ei tundu siilide oodatavat eluiga vähendavat. Kuna asurkondade suurus kahaneb pidevalt, on loomadel üha raskem leida paarilist, kes poleks nende sugulane.

The Guardian / Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

INTERVJUU | Veljo Runnel: loodusvaatluste tegemine rikastab elu

"Mul oli juba väiksena tugev allergia heintaimede vastu, kuid see ei takistanud mind löriseva nina ja sügelevate silmadega niidu peal liblikaid püüda."

Jõgede veetaimestiku püsiseire näitab veekogu seisundit

Kui taim ära tunda, ütleb see nii mõndagi ka veekogu seisundi kohta.

Eesti kiirgusseire hõlmab eri valdkondi

Tekst: UKO RAND Kaitsmaks inimest ja elusloodust ioniseeriva kiirguse...

Kas Eesti vajab suurkiskjate geneetilist seiret?

Tekst: MARIS HINDRIKSON, URMAS SAARMA, EGLE TAMMELEHT, HARRI VALDMANN Eestis...