Teletornis saab nüüdsest näha Eesti parimaid teadusfotosid

Kuupäev:

Näitus “Eesti parimad teadusfotod 2015 & 2017” koondab kahe viimati toimunud Eesti teadusfotokonkursi parimaid palasid. Konkursi võidutöödest koostatud fotovalik viib vaataja põnevale rännakule nii erinevate materjalide ja elusorganismide mikroskoopilisse sisemusse kui ka kosmoseavarustesse. Portreed teadlastest tutvustavad aga kohati lausa fanaatilisest uurimisjanust kannustatud teadustöö köögipoolt.
Kõik 34 fotot on varustatud kirjeldustega, mis annavad teavet sellel kujutatu olulisuse kohta teadusuuringutele. Näiteks on fotole talletatud moment, kuidas Ester Oras tõmbab välja hammast Tartu Ülikooli kunstimuuseumile kuuluvast muumiast, mil radiosüsinikumeetodil ja DNA analüüsil tuvastati muumia autentsus. Ning ühel mikroskoobipiltide kategooria võidutööl võib tähendada, kuidas pärast kahte tundi 600 °C juures kuumutamist hakkab madalama sulamistemperatuuriga hõbe ränioksiidist kestast välja paisuma tekitades justkui suitsupilve.

2015a. II preemia: punavetikas Ceramium tenuicorne (Rando Tuvikene)  Allikas: Vikipeedia
2015a. II preemia: punavetikas Ceramium tenuicorne (Rando Tuvikene) Allikas: Vikipeedia

Teadusajakirja Horisont peatoimetaja Ulvar Käärt hindab näituse ühe korraldajana konkursi iga aastaga tõusvat taset ja tunnustab sellega kõigi piltide autoriteks olevaid teadlasi. Ulvar Käärt: „Need ei ole lavastuslikud vaid ikkagi töö käigus, teaduse tegemise raames sündinud fotod. Kõige huvitavamad on ehk just mikroskoobifotod, mis viivad meid mikromaailma, mida me palja silmaga ei näe. See on vaimustav!“.
Teadlasteni on jõudnud arusaam, et ka mikroskoobi-, kosmose- või tööprotsessi jäädvustavad pildid, kus keegi midagi mõõdab või uurib, pakuvad tegelikult laiemat huvi. „Seda huvi oli näha juba näitust teletornis üles pannes, kui inimesed jäid neid pilte uudistama. Tavaliselt jäävad need fotod teadlaste arvutitesse või lauasahtlitesse,“ ütles Käärt.
Eestikeelse veebientsüklopeedia Vikipeedia arengu toetamisega tegeleva Wikimedia Eesti regulaarselt korraldatava teadusfotokonkursi eesmärk on teaduse tegemise ja selle jäädvustamise populariseerimine. Seejuures ei piirdu see võistlus ainult Eestiga, vaid on osa ülemaailmsest teadusfotovõistlusest, kus viimasel korral osales üle 2200 osavõtja.
Ülemaailmse võistluse korraldaja Ivo Kruusamägi sõnul toovad teadusfotod veel selgemalt edasi fotograafia võimalused. “Me saame tabada teisi lainepikkusi, fookustada oma pilku üksikutele aatomitele või püüda kaugete galaktikate kuma. Me saame jäädvustada aja kulgu või ületada suurusjärkude võrra inimsilma kaadrisagedust.”
Kõike seda saab näha ka värskelt avatud näitusel, mis jääb teletorni 21. panoraamkorrusel avatuks veebruari lõpuni.

Tallinna teletorn

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Veebiportaal “Kreutzwaldi sajand” pakub usaldusväärset kirjandusloolist teavet

MARIN LAAK Eesti kultuurilooline veeb „Kreutzwaldi sajand“ (kreutzwald.kirmus.ee) on sisupõhine...

Millest kõneleb Karl Asti diplomaadipass?

Väljavõtteid JANIKA KRONBERG Fridebert Tuglase lähedane sõber, ea- ja mõttekaaslane Karl...

Üllatusi pakkuv kunstikogu

REET MARK Kummalisel kombel on peaaegu igal muuseumil oma kunstikogu....

Eesti kultuuriloolise arhiivi fotokogu kujunemine ja kogumistöö

VILVE ASMER Eesti kultuuriloolise arhiivi (EKLA) fotokogu sai alguse vajadusest...