Lehed ja tähed viimased väljaanded:

 
 

Lehed ja tähed 7
Rännakud ajas, looduses ja teaduses

256 lk, kõva köide
Toimetajad Ulvar Käärt ja Indrek Rohtmets
Kujundanud Kersti Tormis
Ilmunud novembris 2014

Järjekorras seitsmes aastaraamat koondab endas algupärased rikkalikult illustreeritud artiklid Eesti parimatelt looduse ja teadusega tegelejatelt.

Loe veel…

Lugejal on võimalus kaasa teha paarkümmend mõttelist rännakut maailma eri paikade loodusesse, aja-ja kultuuriloo sügavusse ning isegi Universumi avarustesse. Rännak ja rändurid on sümbolid erinevate teemade avamiseks.
Eesti rahvakultuur ja selle muutumine, uued võimalused arheoloogiliste leidude kaudu meie eelkäijatest oluliselt rohkem teada saada, rännakud imelisse loodusesse nii kodus kui ka teistel kontinentidel.
Kas kosmoses on peale meie veel elu? Kuidas sai alguse Eesti kosmoseajastu? Kui kütkestav on maailmamere elurikkus? Miks minna palverännakule? Kuidas avastada viskeoda või kunstniku mõtteid, mis õlimaali alla jäänud? Need on vaid mõned küsimused, mida selle raamatu kaante vahel vaagida saab.

Raamat on ilmunud tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusele.

Raamat on müügil suuremates raamatukauplustes, piiratud koguses ka Tallinna ja Tartu toimetuses.

 

Lehed ja tähed 6
Mitmekesisus – maailma loov alge

Toimetajad Indrek Rohtmets ja Toomas Tiivel
256 lk, kõva köide

LEHED JA TÄHED on loodusest, teadusest ja ühiskonnast kõnelev koguteos kõige laiemale lugejate ringile.

Loe veel…

LEHED JA TÄHED värske väljaanne räägib mitmekesisusest selle kõige mitmekesisemates avaldumisvormides. Lugeja ees avaneb Universum ja mikromaailm, Eesti ja maailma loodus, meie pärilik mitmekesisus ja meie psühholoogiline eripära, meie keele rikkus. Lõpmatult mitmekesisena näivas maailmas loovad selles kogumikus korda meie nimekad teadlased ja mõtlejad, kes on tuntud ka viljakate kirjutajatena.

LEHED JA TÄHED on üldarusaadav ja kaasakiskuv lugemine, samas suurepärane käsiraamat, mida väärtustab register. Teos on kindlasti asendamatu nii õpilase kui õpetaja raamaturiiulil.

LEHED JA TÄHED on MTÜ Loodusajakiri aastaraamat, mis alustas ilmumist 2003. aastal. Teie ees on kogumiku kuues väljaanne, kus on kokku 26 originaalset kirjutist ja arvamuspaneel veel 8 vastajalt. Teost illustreerivad arvukad algupärased fotod.

 
 
 
 

Lehed ja tähed 5
Vaim ja aeg

Toimetaja Indrek Rohtmets
Kõva köide

Kogumik loodusest ja teadusest on juba viies selles 2003. aastal alustatud raamatusarjas ja seega omamoodi juubelihõnguline. Lihtne statistika näitab, et viie väljaande kogumaht on 1170 lehekülge ja neil lehekülgedel on oma artiklitega esinenud 83 autorit. Üle 95 protsendi neist artiklitest pole kusagil varem ilmunud ja seega on „Lehed ja tähed” läbi-lõhki algupärand. Ilmunud artiklite koguarv on 120, millest 30 ilmub viimases väljaandes.

Loe veel…

Uus „Lehed ja tähed” kannab alapealkirja „Vaim ja aeg” ning keskendub suurtele mõtlejatele ja loodusteadlastele. Lühim ja kindlasti põnevaim tee teaduse juurde kulgeb läbi teaduse ajaloo. Tänapäevane ühiskond tunneb üha rohkem muret lõhe pärast, mis on tekkinud laia avalikkuse ja tippteaduse vahele. Seda lõhet võib täita mitmel viisil ja üheks võimaluseks on sügavam tutvumine teaduse ajalooga. Teadus on looming ja teadlased loojad. Nende loojate elukäigud on põnevad ja avastuste sünnilood kaasakiskuvad. See osa kultuuriloost võib osutuda paljude jaoks uueks rõõmsaks avastuseks ja seda avastusrõõmu pakubki värske „Lehed ja tähed” väljaanne.

Raamat algab Aristotelesega ja lõpeb maailmakuulsa, inimese põlvnemise uurimisele pühendunud Leakeyde klanniga. Teoses valitseb tasakaal Eestimaaga seotud teadlaste ja välismaiste suurkujude vahel. Et alles hiljuti tähistasime Charles Darwini 200. sünniaastapäeva ja tema peateose „Liikide tekkimine” ilmumise 150. aastapäeva, siis on Darwini kõrval vaatluse all ka mitmed teised evolutsionistid, kellest on seni vähem räägitud – tutvustamist leiavad Jean-Baptiste Lamarck, Georges Cuvier, Charles Lyell ja Alfred Wallace. Luubi all on ka Alexander von Humboldt, kelle sünnist möödus tänavu septembris 240 aastat ja surmast mais 150 aastat ning Carl von Linn?. Tänapäevase geneetika sünd ilmub lugeja pilgu ette läbi Gregor Mendeli, August Weissmanni ja Thomas Hunt Morgani elukäigu.

Esinduslik ülevaade väljapaistvatest Eesti teadlastest on vastse teose selgroog. Varem pole ilmunud ühtegi populaarset teaduse ajaloost kõnelevat ülevaadet, mille kaante vahel oleksid kõrvuti Karl Ernst von Baer, Alexander Middendorff, Jakob von Uexküll, Hermann Asmuss, Karl Reinhold Kupffer, Wilhelm Petersen, Edmund Russow, Jakob Fischer, Heinrich Dietrich, Albert Üksip, Teodor Lippmaa, Hugo Kaho, Elmar Lepik, Heinrich Riikoja, Viktor Masing ja Olevi Kull.

Kindlasti on see raamat kõikidele, kes loevad Horisonti, Eesti Loodust, Loodusesõpra ja Eesti Metsa ning kindlasti on tegemist ka üsna unikaalse käsiraamatuga.

Põnevat lugemismatka läbi teaduse ajaloo!

 

Lehed_ja_Tahed_4

Lehed ja tähed 4
Evolutsioon ja revolutsioon

Koostajad-toimetajad
Toomas Kukk ja Indrek Rohtmets

Selle raamatu mõtteteljeks on mõistepaar: “evolutsioon” ja “revolutsioon”. Kogu universum areneb, ühtesoodu muutub ka meie koduplaneet. Muutub loodus, areneb tsivilisatsioon ja teadus. Meist igaühe eluringki on ju üks arengutee. Kas rahulik evolutsioon on parem kui järsk hüpe või pööre ehk teisisõnu revolutsioon? Mis on maakeral tekkinud eluslooduse arengu mootor? Mis üldse on Elu? Näiteks küsib vastne “Lehed ja tähed”, kas ka Internetil oleks lootust pääseda elusolendite registrisse.

Loe veel…

Suuremaid ja väiksemaid evolutsioone ning revolutsioone võib aga kohata igal sammul: metsaraiumisest uute liikide sissetoomiseni, uute teaduslike hüpoteeside ja teooriate levikuni, liigtarbimisest, kommunikatsioonist kuni Euroopa Liidu keskkonnapoliitika ja putukamürkide kasutamiseni. Areng on valdkonniti küll üsna pidev, kuid nii mõnedki leiutised või muutused ühiskonnas on hiljem tunnistatud revolutsiooniliseks. Kas ainult oskame nende muutuste kaalu ajaloolises perspektiivis hinnata?

 
 
Raamatute väljaandmist on toetanud Keskkonnainvesteeringute Keskus.

LT7_esitlus_TA-president_TARMO_SOOMERE

Looduse ja teaduse aastaraamatu „Lehed ja tähed 7″ esitlus

  12. veebruaril tähistas MTÜ Loodusajakiri Teaduste Akadeemia saalis looduse ja teaduse aastaraamatu “Lehed ja tähed” 7. köite ilmumist. Kokkutulnuile ütles tervitussõnad Teaduste Akadeemia president ja Horisondi staažikas autor akadeemik Tarmo Soomere. Ettekannetega esinesid Teaduste Akadeemia saalis “Lehed ja tähed” 7. köite autorid: Leideni ülikooli järeldoktorant astrofüüsik Mihkel Kama teemal ……»

 Horisont, Lehed ja tähed

Lehed ja tähed KUKU raadios

Saates räägib Indrek Rohtmets, kes oli koos Ulvar Käärtiga Loodusajakirja sarja Lehed ja tähed äsja ilmunud seitsmenda raamatu koostaja ja toimetaja. 2003. aastast ilmuvatel raamatutel on alati alapealkiri, seekord Rännakud ajas, looduses ja teaduses. 255 leheküljele on mahtunud 19 värvikate fotodega kirjutist väga erisugustest ainevaldadest; autorite seas on Fred Jüssi, ……»

 Lehed ja tähed