
Tekst: PIRET PUNGAS-KOHV, MARKO KOHV, ELIN SOOMETS-ALVER
Fotod: ANNA BIRGITTA ERIKSON, EDGAR KAROFELD
Kõrsa soo harrastusteaduse rajal saab õppida tundma taimi ja mõõta veetaset. Kui edastate matkal tehtud loodusvaatlused Tartu ülikooli teadlastele, aitate neil jälgida sookoosluste taastumist.
Pärnumaal Sindi linna kõrval asub Kõrsa soo, millest osa on praegugi kena raba, kuid osa on turbakaevanduste all. Sindi linnale lähim rabasopp Saiasoo on juba aastakümneid olnud jääksoo: 1998. aastal lõpetati seal turba kaevandamine. Kuna veerežiim jäi suuresti taastamata ja kraavid viivad endiselt vett alalt välja, ei ole soole omane kooslus sinna tagasi tulnud.
2024. aastal hakati Saiasoos projekti WaterLANDS toetusel veerežiimi taastama. Enne seda arutati eri asutuste ja kohalike elanikega läbi, kuidas taastada sood nii, et hundid oleksid söönud ja lambad terved ehk vältida võimalikke probleeme.
Kohalikega vesteldes tuli välja, et kunagi olevat Saiasoos olnud väike matkarada ja nii tekkis plaan kujundada sinna uuesti rada. Aga mitte tavaline matkarada, vaid teadaolevalt Eesti esimene harrastusteadusrada, millel on kolm põhieesmärki.
Esiteks kogukondlik: rada on tehtud ja kujundatud koostöös Saiasoo lähedal elavate inimestega, et tuua sood kogukonnale lähemale, pakkuda neile seal liikumis- ja fredjüssilikku molutamisvõimalust.