Alanud on nõgeseliblika aasta

Kuupäev:

Nõgeseliblikal on aasta jooksul kaks põlvkonda, mida saab välimuse järgi selgelt eristada. Pildil on hilissuve põlvkonna
valmik Foto: Heiti Paves / Wikimedia Commons

Eesti lepidopteroloogide selts on valinud 2026. aasta liblikaks nõgeseliblika (Araschnia levana). Ilusa kirju liigi kevadised ja suvised põlvkonnad erinevad välimuselt, seega on talle omane sesoonne dimorfism. Isegi Karl Linné kirjeldas nõgeseliblikat kahe eraldi liigina.

Kevadise põlvkonna liblikate tiivad on roostepunased, muster musta värvusega, eestiiva tipu juures paiknevad valged täpid. Suvise põlvkonna tiivad on pruunikasmustad, eestiibadel asetsevad valged või kollakasvalged laigud ja tagatiibadel sama värvusega vöödid. Pikemal suvel võib areneda ka kolmas põlvkond. Röövikud toituvad raud- ja kõrvenõgesel.

Eesti lepidopteroloogide selts / Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

SEIK | Männid suudlevad haruharva, kuid vahel siiski

Tekst: JUHANI PÜTSEPP See, kes paarkümmend aastat tagasi astus Alam-Pedja...

TEGUTSE TEADLIKULT | Tark ostlemine aianduspoodides

Tekst: MARTIN TIKK Fotod: TOOMAS KUKK Uus aiandushooaeg...

Meie rõivaste värvid: punane

Tekst: RIINA RAMMO, LIIS LUHAMAA Oleme harjunud, et meil on...

SADA RIDA EESTI LOODUSEST | 100 rida Eesti (v)eest

Tekst ja foto: JAANUS TERASMAA Vett on Eestis justkui piiritult:...