Eesti Looduse augustinumbriga on kaasas CD „Metsarahva hääled“

Kuupäev:

thumbnail of EL8_2018red

Eesti Looduse augustinumbri kaanel köidab pilku rukkirääk. Kaaneloost selgub, et loendustulemuste põhjal on rääkujaid aastatega märkimisväärselt vähemaks jäänud. Sellele liigile on halvasti mõjunud rohumaade kiire ja tihe niitmine, mille eest pole vanalindudel ega poegadel kuhugi pageda. Tõenäoliselt on rääkude arvukust mõjutanud ka rohumaade taimestiku tihedus. Suurema saagikuse nimel rohumaid väetatakse, kuid nõnda muutub taimestik räägu jaoks liiga tihedaks: see pärsib liikumist ja toiduotsinguid. Räägust kui vanarahva ilmaennustaja-linnust ja kunstiinimeste inspiratsiooniallikast on kirjutanud folklorist Marju Kõivupuu. Karl Adami artiklist saab teada, kui keeruline on rukkirääku näha ja pildistada.

Veel saab värskest ajakirjast lugeda seenelaagritest, loorkullide elupaigavalikust ja looduslikest müntidest, Rangu nõmmest ja Eesti esimesest sookaitsealast Ratva rabast, mis võeti kaitse alla 80 aastat tagasi.

Hendrik Relve reisikiri viib Teravmägedele ja tutvustab sealset elustikku. Eesti matkaradade tutvustamisel oleme jõudnud Rõuge ürgorgu. Geoloogiahuviliste rõõmuks on saanud alguse uus sari, kus selgitatakse Eesti paelasundi teket: esimeses artiklis kirjutab Rein Einasto lubisetete kujunemise algusest. Sada rida Eesti loodusest on kirja pannud akadeemik Ene Ergma. Märt Rahi on võtnud kõne alla maaülikooli raamatukokku jõudnud vanad looduslooraamatud.

Riho Marja on usutlenud suvel pensionile läinud Eesti Looduse sõnumitoimetajat Toomas Jüriadot. Eesti ornitoloogiaühingu auliige Toomas Jüriado meenutab tööd ühingus, ülikoolis, raadios ja mujal. Enda teeneks võib ta pidada näiteks ideed hakata välja andma aasta linnu postmarki. „Aga üks kõige soojemaid tundeid oli see, kui ükskord tuli üks Hiiumaa mees ja ütles „Aitäh!“ selle eest, et ta kunagi ühingusse värbasin.“

Eesti Looduse augustinumbriga on kaasas CD „Metsarahva hääled“, millel on 46 helinäidet vanemas loodusmetsas elutsevatelt liikidelt (valgeselg-kirjurähn, kaljukotkas, põder jt). Veljo Runneli koostatud plaadi saab tasuta kaasa ka meie e-poest www.loodusajakiri.ee/pood/raamatute-tellimine Eesti Looduse augustinumbri paber- või digiversiooni ostes. Eesti Looduse leiad ajakirjanduse müügikohtadest üle Eesti, nii paber- kui ka digikujul saab ajakirja osta ka meie e-poest www.loodusajakiri.ee/pood/e-ajakirjad.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Moodne materjaliteadus ammutab inspiratsiooni bioloogiast

Klassikaliselt on materjaliteadus toetunud kolmele alussambale: füüsika, keemia ja...

Kas peaks tundma muret ülitöödeldud toidu pärast?

Ülitöödeldud toidu tootmisel on kasutatud toidust eraldatud ja puhastatud...

Noore loodushuvilise tähtsad tööriistad: luup ja mikroskoop

Tekst ja fotod: SULEV KUUSE Inglismaa Leonardo da Vinciks kutsutud...

TEHNOKRAAT | Kes suudab luua esimese täielikult isejuhtiva sõiduki?

Tekst: Ülar Allas Iseliikuvate autode kontseptsiooni esitles esimest korda General...